Wielka kontrola trzeźwości na początek nowego tygodnia – 452 kierowców na A2 i S3

Nowy tydzień pracy zaczął się w transporcie na zachód od kontroli na granicach, protestów niemieckich rolników, wszechobecnych korków, siarczystego mrozu i masowych badań trzeźwości. Na tym ostatnim temacie na chwilę się teraz zatrzymamy, jako że WITD w Gorzowie Wielkopolskim właśnie opublikowało wyniki swoich działań.

W poniedziałkowy poranek lubuscy inspektorzy połączyli swoje siły z lubuskimi policjantami, ustawiając się na autostradzie A2 oraz drodze ekspresowej S3. W kilku punktach kontrolnych, w tym między innymi przy autostradowych bramkach, przebadano łącznie 452 kierowców zawodowych, wykonujących przewozy towarów oraz osób. Każdy z nich musiał dmuchnąć w alkomat, udowadniając pełne wytrzeźwienie po weekendowych przerwach od pracy.

Dobra wiadomości są takie, że kierowcy wszystkich ciężarówek o DMC powyżej 3,5 tony, a także wszystkich autobusów, okazali się całkowicie trzeźwi. Co więcej, nie stwierdzono absolutnie żadnej osoby prowadzącej w stanie „nietrzeźwości”, a więc mającej ponad 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Jedyną czarną owcą całej akcji okazał się kierowca z branży lekkiego transportu, który wydmuchał w poniedziałkowy poranek 0,3 promila. Taki wynik uznawany jest za stan „po spożyciu alkoholu”, oznacza co najmniej 2,5 tys. złotych grzywny i wiąże się z co najmniej 6-miesięcznym zakazem prowadzenia.

Oto komunikat WITD w Gorzowie Wielkopolskim:

Stan trzeźwości około 450 kierowców skontrolowali inspektorzy z lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Policji. Kontrolujący uniemożliwili dalszą jazdę jednemu kierowcy samochodu dostawczego, który był w stanie po użyciu alkoholu.

W poniedziałek (8 stycznia 2024 r.), na autostradzie A2 koło Rzepina oraz na ekspresowej „trójce” koło Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry, inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego wraz z funkcjonariuszami Policji przeprowadzili wzmożone kontrole trzeźwości. W trakcie porannych działań sprawdzili trzeźwość 452 kierowców ciężarówek, busów oraz autobusów. Kontrolujący zatrzymali jednego kierowcę samochodu dostawczego, który był w stanie po użyciu alkoholu. „Wydmuchał” on 0,15 mg/l (0,3 promila) alkoholu. Mężczyzną zajęli się funkcjonariusze Policji.