Wielka akcja ITD na autostradzie A2 – siedem radiowozów, kontrole trzeźwości i sprawdzanie dokumentów

W miniony piątek wielkopolskie ITD przeprowadziło bardzo duża akcję kontrolną. Funkcjonariusze skupiali swoje działania przede wszystkim na dokumentacji, sprawdzając zezwolenia na przewozy. Ponadto, wspólnie z policją, przeprowadzono też akcję trzeźwy poranek.

Wyniki można określić zaskakująco pozytywnymi. Na łącznie 55 protokołów, tylko w dwóch przypadkach zabrakło zezwoleń. Jeśli natomiast chodzi o kontrole trzeźwości, to wszyscy kierowcy przeszli je bez zastrzeżeń.

Oto komunikat WITD Poznań:

Dwa poważne w skutkach finansowych przypadki przewozu ładunku bez zezwolenia przez kierowców z Ukrainy i Białorusi, naruszenia czasu pracy czy opona naczepy nienadająca się do dalszej jazdy, to wynik sprawnej i zmasowanej kontroli akcji wielkopolskiej inspekcji na autostradzie A2.

Siedem pojazdów inspekcyjnych podzielonych na każdy punkt poboru opłat w Nagradowicach przy autostradzie A2. Cztery patrole w kierunku na Warszawę i trzy na Poznań. Kilkunastu inspektorów, pracujących zawsze w asyście partnera, sprawdzało w piątek 1 lutego przez kilka godzin kierowców. Akcja Wielkopolskiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu miała na celu sprawdzenie obowiązkowej dokumentacji, którą muszą posiadać w kabinie kierowcy, szczególnie zezwoleń na przewóz, w tym materiałów niebezpiecznych ADR. Bezpośrednim powodem podjęcia akcji był między innymi opisany na naszej stronie przypadek litewskiego przewoźnika z końca stycznia, który przewoził rozsypaną toksyczną saletrę w nieoznakowanym pojeździe i bez wymaganych dokumentów.

Podczas piątkowej akcji inspektorzy podczas kontroli spisali 55 protokołów i odnotowali dwa przypadki kierowców, ukraińskiego i białoruskiego, jazdy bez zezwoleń. I tak na przykład, kierowca ukraiński nie miał wpisanego do zezwolenia ciężaru przewożonego ładunku rur. Kaucje były wysokie i w obu przypadkach sięgnęły 12 tysięcy złotych, a pojazdy zostały skierowane na przymusowy parking do czasu okazania nowych zezwoleń. Podczas kontroli inspektorzy odnotowali także przewóz samochodów osobowych na lawecie z naruszeniem czasu pracy oraz przypadek zużytego bieżnika opony w naczepie. Tutaj obyło się bez zatrzymania dowodu rejestracyjnego, ponieważ kierowca sam wymienił oponę na nową zapasową. Inspektorzy wszczęli też pięć postępowań administracyjnych. W kolejnym tygodniu lutego znów pojawią się na autostradzie A2 i będą dbać o bezpieczeństwo wszystkich kierowców.

Tego samego dnia od godzin wczesnoporannych wielkopolscy inspektorzy współpracowali na autostradzie także z policją w ramach działań Trzeźwy poranek. Kierowców pod wpływem alkoholu nie było.