Ważący 103 tony i długi na 50 metrów ładunek przejechał na kołach po terenie Elektrowni Opole

sarens_transport_kanalu_spalin_4

Coraz mniej dziwią nas transporty ponadgabarytowe na europejskich, a w tym też polskich drogach. Co jednak w sytuacji, gdy transportowany element jest zbyt duży nawet dla najbardziej wyspecjalizowanych ciężarówek? Tutaj do akcji wkraczają moduły transportowe SPMT (ang. Self-Propelled Modular Transporter). Moduły te oferują ładowność do 45 ton na jedną linię osi, zaś jedna taka linia to odpowiednik dwóch osi „standardowych”, co korzystanie wpływa na stabilność i rozkład masy. Jak sama nazwa wskazuje, platformy mogą być łączone modułowo, zarówno bok do boku, jak i w układzie przód-tył. Całość uzupełniona jest niebywale wytrzymałą ramą i samopoziomującym się zawieszeniem hydraulicznym, łączonym w grupy dla zapewnienia maksymalnej stabilności.

W pierwszej połowie czerwca na terenie budowy nowego bloku Elektrowni Opole odbył się transport właśnie z użyciem SPMT, którym w pełni zajął się polski oddział firmy Sarens.  Transport wymagał wielu tygodni przygotowań, wykonania precyzyjnych pomiarów, obliczeń wytrzymałości sprzętu, stabilności, trakcji. Przygotowane zostały symulacje przejazdu i animacje utwierdzające zespół inżynieryjny i operacyjny o słuszności założeń. Transportowanym elementem był natomiast fragment kanału spalin, długi na 50 metrów, mający 9,4 metra średnicy i ważący 102,8 tony. Aby nie zaburzać harmonogramu prac, ta olbrzymia rura została zbudowana na terenie budowy, jednak w pewnej odległości od chłodni kominowej. Tym samym zadaniem Sarens Polska był więc załadunek, transport oraz montaż kanału w odpowiednim miejscu.

Wykorzystany do przewozu sprzęt to 32 linie Kamag K2400 ST, będące częścią floty Sarens Polska i obsługiwane przez polskich, wyspecjalizowanych operatorów. Ponadto do montażu zostały użyte 2 żurawie klasy 500 T. Sprzęt tego rodzaju staje się coraz bardziej popularny na rynku środkowoeuropejskim i znajduje swoje zastosowanie w przemyśle ciężkim, gałęzi petrochemicznej i inżynierii lądowej. Mowa tutaj o praktycznie każdej sytuacji, w której bardzo ograniczona jest ilość miejsca. Jak widać bowiem na poniższych zdjęciach, sprzęt wykorzystany przez Sarens Polska zapewnia pełną manewrowość, nawet w postaci obrotu wokół własnej osi.

Autor tekstu: Paweł Tymiński

Źródło zdjęć: Sarens Polska

sarens_transport_kanalu_spalin_3 sarens_transport_kanalu_spalin_2 sarens_transport_kanalu_spalin_1 sarens_transport_kanalu_spalin_5 sarens_transport_kanalu_spalin_6