W transporcie wraca “amerykański sen” – owner-operator znowu może dobrze zarobić – AKTUALIZACJA

mack_titan_pinnacle

Wyjechać do USA, kupić własną ciężarówkę i zostać tzw. owner-operatorem, czyli szefem jednoosobowej firmy, której biuro każdego dnia będzie przemierzało ogromne przestrzenie Ameryki Północnej – kto kiedykolwiek o tym nie marzył? Oczywiście rzeczywistość okazuje się być zazwyczaj w takich przypadkach znacznie mniej barwna niż marzenia, a takie bycie “ownerem” to w rzeczywistości tak samo piękny, jak też ciężki kawałek chleba. Niemniej, gdyby ktoś mimo wszystko chciał ten “amerykański sen” zrealizować, to teraz chyba jest na to najlepszy moment. Jak bowiem podaje amerykański magazyn Overdrive, kierowcy, a jednocześnie posiadacze własnych ciężarówek żyją obecnie w Stanach Zjednoczonych wyjątkowo dobrze.

Przeciętny zysk netto przypadający w 2014 roku na jednego “ownera” wyniósł 56 tys. dolarów, czyli jakieś 207 tys. złotych rocznie. To o aż siedem procent więcej niż średnia dla roku 2013. Co więcej, szczególnie dobrze radzili sobie posiadacze naczep-platform, często podejmujący się transportów bardziej specjalistycznych – oni zarobili średnio 60 tys. dolarów rocznie, około 222 tys. złotych. Skąd jednak te piękne cyfry? Wszystko ma mieć związek z bardzo niskimi cenami oleju napędowego, szybko rozpędzającą się gospodarką, która zwiększa zapotrzebowanie na transport, a także poważnym brakiem kierowców zawodowych, który utrudnia zaspokojenie tego zapotrzebowania i który opisywałem TUTAJ.

Wszystkie dane zostały opracowane przez firmę ATBS, która zajmuje się księgowością firm transportowych.


Sprostowanie 12.02.2014, 19:11: Przedstawione przeze mnie w artykule dane zostały podane zgodnie z informacjami źródłowymi. Niemniej wiele wskazuje na to, że są to dane bardzo silnie odbiegające od stanu faktycznego lub też zostały one opracowane w sposób, który bardzo mocno zaniżył średnie. W każdym razie, jak wskazują komentarze w artykule źródłowym na www.overdriveonline.com, a także jak podają amerykańscy Czytelnicy 40ton.net, średnie zarobki roczne na poziomie 60 tys. dolarów to bardzo mało. Tyle w USA zarabiają kierowcy na etacie, a nie “ownerzy”, którzy ponoszą przecież nieporównywalnie wyższe ryzyko finansowe. Roczne zarobki “ownerów” bez problemu przekraczają 100 tys. dolarów.

http://www.overdriveonline.com/record-year-for-owner-operator-income/

volvo_vnl780