Volvo Trucks oskarża Scanię o naruszenie patentu – sprawa dotyczy skrzyni biegów z systemem Eco-roll

Scania została oskarżona o naruszenie patentu należącego do Volvo Trucks. Sprawa nabrała już oficjalnego biegu i ma zostać rozstrzygnięta w sądzie.

Zarzuty Volvo Trucks dotyczą systemu o nazwie Eco-roll, czyli automatycznego przechodzenia na bieg naturalny w czasie toczenia. Jak wyjaśnia prezes koncernu, scaniowski system ma nielegalnie korzystać z rozwiązań opatentowany przez Volvo Trucks w listopadzie 2013 roku.

Fakt ten miał wyjść na jaw w czasie wewnętrznych testów. Volvo Trucks postanowiło dokładnie sprawdzić konkurencyjną ciężarówkę, w skrzyni biegów odkrywając opatentowane przez siebie rozwiązania. Dlatego też teraz sprawa trafiła do sądu, a Scanii grozi finansowa kara.

Patent Volvo Trucks ważny jest do maja 2020 roku. Tymczasem Scania miała nielegalnie z niego korzystać już od 2014 roku. W tym czasie firma wyprodukowała ponad 350 tys. samochodów, z czego połowa otrzymała system Eco-roll.

Zarząd firmy Scania jak na razie wstrzymał się od komentarza. Prezes Volvo Trucks podkreślił natomiast, że sprawa jest traktowana bardzo poważnie i firma zamierza walczyć o swoje prawa.

Potencjalna kara za naruszenie patentu może być liczona w milionach. Prawdopodobne wydaje się bowiem pomnożenie grzywny przez pełną liczbę egzemplarzy wyposażonych w zastrzeżone rozwiązania.

Źródło informacji: Göteborgs-Posten