Volvo FH I-Save także w wariancie 420-konnym – wysoki moment w ulepszonym wydaniu

Volvo FH z pakietem I-Save zrodziło się jako ekonomiczna wersja do pracy na dalekobieżnych trasach. Jej głównym wyróżnikiem stał się bardzo wysoki moment obrotowy, zwiększony o aż 300 Nm w stosunku do standardowej wersji. To przełożyło się na lepszą dynamikę na niskich obrotach, rzadsze redukcje biegów i w efekcie też niższe zużycie paliwa. Wszystko to osiągnięto dzięki technologii turbo compound, a więc dodatkowej turbinie, przekształcającej energię cieplną bezpośrednio w energię mechaniczną.

Teraz, trzy lata po wejściu na europejski rynek, pakiet I-Save doczekał się udoskonalenia. Ma on być dostępny w nowej wersji mocowej, a jednocześnie oferować jeszcze niższe zużycie paliwa, dzięki szeregowi kolejnych poprawek.

Dotychczas Volvo FH I-Save było dostępne w wersjach o mocy 460 oraz 500 KM, oferujących odpowiednio 2600 oraz 2800 Nm. Najnowszym uzupełnieniem gamy będzie zaś wersja 420-konna. Standardowe Volvo FH 420 oferuje 2100 Nm, więc w wersji I-Save można spodziewać się momentu podwyższonego do 2400 NM, w zakresie między 900-1300 obr./min. To natomiast może być naprawdę sensowny wynik, zwłaszcza jak na silnik z tej klasy mocowej.

Moment obrotowy będzie tutaj o tyle istotny, że producent wprowadził na pokład nowy układ elektroniczny, nazwany I-Torque. Podobnie jak inteligentny tempomat, bazuje on na mapie topografii terenu, przewidując przed pojazdem wszystkie możliwe wzniesienia. Z tym jednak zastrzeżeniem, że I-Torque skupia się głównie na sterowaniu momentem obrotowym silnika, wyliczając w jakim zakresie będzie on potrzebny i dopasowując się do tych wymagań.

Poza tym Volvo Trucks chwali się poprawieniem wtryskiwaczy, tłoków, wałków rozrządu, pompy olejowej, a nawet filtrów oleju, powietrza i paliwa. Ograniczono tarcie wewnętrzne silnika, a także wprowadzono nowe oprogramowanie zautomatyzowanej skrzyni biegów I-Shift. To ostatnie ma gwarantować szybsze reakcje i bardzie harmonijną pracę.

Na koniec dodam, że tę samą technologię wdraża właśnie druga marka z koncernu Volvo, czyli Renault Trucks. Więcej na ten temat: Renault Gamy T dostanie teraz nowe silniki, lepszą skrzynię i układ Turbo Compound