Volvo FH Electric z nowym systemem kontroli, specjalnie dla ciężarówek na prąd

Chcąc dotrzeć do klientów na skandynawskim rynku, Volvo Trucks wymyśla dla swoich „elektryków” dodatkowe systemy elektroniczne. W połowie grudnia pokazano aplikację Ready to Run, która ma rozgrzać kabinę oraz baterie ciężarówki przed wyjazdem w trasę przy -25 stopniach Celsjusza. Dzisiaj zaprezentowano zaś nowy system wspomagający jazdę, która zadba o odpowiednią trakcję na śliskiej nawierzchni.

Active Grip Control to układ kontroli trakcji oparty na bardzo szybkiej reakcji silników elektrycznych. W sposób błyskawiczny kontroluje on przepływ siły napędowej, aktywnie zapobiegając buksowaniu kół. W efekcie, jak wykazały skandynawskie testy, trakcja przy pełnym przyspieszaniu z załadowaną naczepą ma zwiększać się o 45 procent.

Jak przystało na pojazd o zupełnie innym typie napędu, są też pewne ciekawostki. Active Grip Control ma umożliwiać hamowanie silnikiem w trudnych warunkach, zastępując przy tym system ABS. W czasie jazdy bez ładunku zmniejszone ma być zagrożenie nadsterownością, a w sytuacji awaryjnej częściowo wyeliminowano prawdopodobieństwo złożenia się z „scyzoryk”.

W omawianej formie Active Grip Control trafi na pokład modeli FH Electric, FM Electric oraz FMX Electric. Premiera w wersjach spalinowych również jest w planach, ale ma to być inna odmiana tego systemu, dopasowana do większych opóźnień, występujących w klasycznym, mechanicznym układzie napędowym.

Więcej o specyfice FH Electric: Volvo FH Electric Globetrotter XL – ciągnik na prąd, w którym można zmieniać 12 biegów