Używane, gazowe Iveco Stralis w niezależnym teście emisji spalin – wyniki były wręcz zachwycające

Jednym z głównych zarzutów wobec silników diesla jest emitowanie stosunkowo dużej ilości tlenków azotu. Są to substancje szczególnie szkodliwe dla ludzi, mające działanie rakotwórcze i zwiększające ryzyko problemów z sercem lub z krążeniem. Dlatego też na uwagę zasługuje test holenderskiej organizacji naukowej TNO.

W teście wystąpiło tym Iveco Stralis NP 400, zasilane płynnym gazem ziemnym (LNG). Testy pojazdu prowadzono latem 2018 roku, na drogach publicznych w południowej Holandii. Samochodem jeżdżono w trzech różnych warunkach – w ruchu miejskim, regionalnym oraz autostradowym. Pod lupę brano zaś przede wszystkim emisję tlenków azotu, czyli NOx oraz NO2.

Jak wykazał test, we wszystkich trzech warunkach Stralis NP 400 emitował mniej NOx oraz NO2, niż porównywalna ciężarówka z dieslem Euro 6. W przypadku NOx różnica była wręcz ogromna. Emisja ten substancji była bowiem trzykrotnie niższa, niż dopuszczalne normy dla silników diesla Euro 6.

Warto też dodać, że test miał wyjątkowo wiarygodny charakter. TNO wykorzystało w nim ciężarówkę z niezależnego źródła, pożyczając ją po prostu od jednego z przewoźników. Było to Iveco Stralis NP 400 z firmy transportowej Cornelissen, w momencie testu mające już 182 tys. kilometrów przebiegu.

Co też ważne, testy przeprowadzano pod różnego rodzaju obciążeniem. Ciężarówka była sprawdzana pod obciążeniem na poziomie 20, 55 oraz 100 procent legalnej ładowności.