OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 2 Listopad, 2017

Unikatowy Star 1344 z 1991 roku, czyli jedyny zachowany egzemplarz 180-konnego prototypu

star_1344_04

Jeśli w czymś firma Star była dobra, to na pewno w budowaniu ciężarówek terenowych. Zasługa w tym modelu 266, który do dziś służy w wielu branżach, mając wielu miłośników. Co jednak typowe dla ciężarówek z byłego bloku wschodniego, Star 266 był wytwarzany przez bardzo długi okres czasu. Pierwsze egzemplarze zjechały z taśmy z 1973 roku, a ostatnie niemal 30 lat później, na przełomie wieków. W praktyce oznaczało to więc, że pod koniec produkcji model 266 był mocno przestarzały. Choć wcale nie znaczy to, że fabryka w Starachowicach nie próbowała czegoś z tym zrobić. Bo próbowała, i to z konkretnymi skutkami.

Już na początku lat 90-tych gotowi byli następcy Stara 266 oraz mniejszego 244. Pojazdy te miały mieć mocniejsze silniki, nowocześniejsze kabiny oraz udoskonalony układ przeniesienia napędu. Te nowe ciężarówki nazywały się 1344 oraz 1366, odpowiednio w wersji 4×4 oraz 6×6 Ich najważniejszym elementem był zaś wspomniany silnik o pojemności 6,84 litra. Oferował on 180 KM oraz 600 Nm, co było bardzo dużą poprawą w stosunku do poprzednika. Dla porównania, silniki Starów 244 oraz 266 miały 150 KM oraz zaledwie 432 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Praca z modelami 1344 oraz 1366 miała być też łatwiejsza i przyjemniejsza. Przedni napęd był tutaj dołączany także w czasie jazdy, a kabina oferowała amortyzowany fotel kierowcy, stosunkowo niewielki tunel silnika, czy powiększoną deskę rozdzielczą. Istotny był także fakt, że nowa kabina byłą odchylana, podobnie jak w produkowanym seryjnie Starze 1142. Zdolności terenowe? O te tnie trzeba było się martwić, jako że nowe ciężarówki gęsto czerpały z doświadczeń poprzednika. Wystarczy powiedzieć, że modele 1344 oraz 1366 nie bały się wody o głębokości 1,4 metra, nie wymagając uprzedniego przygotowania. To o 20 centymetrów więcej niż u poprzedników.

star_1344_03

Kiedy modele 1344 oraz 1366 zostały zaprezentowane dziennikarzom, w 1992 roku, nie brakowało pochlebnych opinii. Starachowickie pojazdy nadal świetnie radziły sobie w terenie, ale były przy tym bardziej dynamiczne i przyjemniejsze w obsłudze. W porównaniu z modelami 244 oraz 266 były więc po prostu cywilizowane. Nie brakowało też potencjalnych klientów – nowe Stary miały trafić do węgierskiego wojska, a także być eksportowane do Afryki. Problem jednak w tym, że kondycja finansowa Stara była w latach 90-tych beznadziejna. W efekcie wprowadzenie nowych ciężarówek do produkcji było nieustannie odwlekane, aż do lat 1998. Wtedy najpierw zapowiedziano, że modele 1344 oraz 1366 w końcu zaczną być wytwarzane seryjnie. A następnie Star przejęty przez firmę MAN i cały projekt odwołano.

Zamiast modeli 1344 oraz 1366, które w dużej mierze rozwijały polskie rozwiązania, MAN postanowił sięgnąć po elementy ze swojego koncernu. Niemcy po prostu uznali, że po co budować osobne elementy dla Stara, skoro fabryki pełne są gotowych część. I tak powstały modele 944 oraz 1466, które otrzymały m.in. silniki z ciężarówek marki MAN oraz kabiny z ciężarówek marki Steyr. To już jednak inna historia, opisana w artykule Wspólna historia firm Star, Steyr oraz ERF, czyli o tym jak MAN przejmował lokalne, upadające marki.

A dlaczego o tym wszystkim opowiadam? Powód jest naprawdę nie byle jaki. Dwa miesiące temu “wypłynął” jedyny zachowany prototyp modelu 1344, pochodzący z 1991 roku. Dokładnie 7 września 2017, po 24 latach spędzonych w garażu, unikatowa ciężarówka została sprzedana przez Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku, trafiając do miłośnika Macieja Pawlusa. Jest więc spora szansa, że jeszcze gdzieś kiedyś ten prototyp zobaczycie, a jednocześnie zostanie on zachowany dla potomnych. Zwłaszcza, że ciężarówka jest naprawdę pięknym stanie, widocznym na dołączonych do tekstu zdjęciach.

star_1344_02

Ten wpis ma 16 komentarzy

 1. kajos napisał(a):

  Miejmy nadzieje ze Maciej bedzie piescil ten rodzynek

 2. kier napisał(a):

  Bardzo dobrze czyta sie takie artykuly. Przypominaja sie mlode lata gdzie wraz z Ojcem smigalo sie ciezarowkami z PRL-u. Piekne czasy. I jak zwykle wszystko sprzedane a moglo by dalej funkcjonowac gdyby ludziom na wyzszych szczeblach pieniadze nie kleily sie do rak.

 3. dono napisał(a):

  Z tego co pamietam to 266 pokonywal 1,8m brody. Odra w pewnych okolicach miala wlasnie taka glebokosc. Auto projektowane pod konkretne potrzeby.

 4. Andrzej napisał(a):

  Maciej to ogromny szczęściarz, że wszedł w posiadanie takiego wyjątkowego modelu.
  Miejmy nadzieję, że ten bez wątpienia wyjątkowy model nie straci w jego rękach swojej wyjątkowości.
  Swoją drogą, ciekawe jak wygląda sprawa z zarejestrowaniem tego pojazdu ?

 5. Andrzej napisał(a):

  Maciek!
  Dbaj o niego!

 6. Maciek napisał(a):

  Stara będzie można zobaczyć w przyszłym roku na zlocie “Legenda Stara” w Starachowicach organizowanym przez Starostwo Powiatowe.

 7. Maciek napisał(a):

  Star zostanie w oryginale. Będzie jeździł tylko na zloty. Więcej zdjęć można zobaczyć u mnie na profilu FB

 8. Maciek napisał(a):

  W tekście art jest imię i nazwisko.

 9. Maciek napisał(a):

  Na FB zrobiłem strone STAR 1344 Prototyp.

  • Szymański napisał(a):

   Maćku, ciekawi mnie czym się różni twój 1344 od 744? Wydaje się identyczny, nawet mosty wyglądają pdobnie, w czym więc tkwi ta różnica DMC? O tym modelu czytałem gdzieś kiedyś krótką wzmiankę, ale zdjęcia ani szczegółów nie było, jedynie jedno zdjęcie 1366 od przodu. Robił wrażenie na tych balonowych oponach. Swoją drogą ciekawe czy on jeszcze istnieje gdzieś.

   • Szymański napisał(a):

    Po dokładniejszych oględzinach zdjęć widzę jednak, że mosty chyba są pełnowymiarowe, a nie małe jak w 744.

    • Maciek napisał(a):

     Tu nie ma nic wspólnego z 744. Star 744 ma francuskie mosty ROCKWELL. Tu sa mosty prototypowe- 10 cm szersze niz np w 266 /244. Cała rama nośna jest zupełnie nowej konstrukcji. Opony 14.00 a 744/266 ma 12.00. Zapraszam na profil FB

 10. Marek napisał(a):

  Proszę państwa powiedzmy sobie szczerze te stare konstrukcje mają jedną zaletę w przypadku jakiegokolwiek ataku elektronicznego impulsu magnetycznego te wszystkie naszpikowane elektroniką pojazdy po prostu staną, a star pojedzie dalej.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.