Unijne inwestycje w parkingi dla kierowców ciężarówek – można zgłaszać swoje opinie

W nawiązaniu do tekstu:

Ruszyły unijne dopłaty do parkingów dla ciężarówek – budżet niestety „szału nie robi”

W Komisji Europejskiej trwają prace nad nowymi zasadami zabezpieczania parkingów dla ciężarówek. Chce się stworzyć specjalny system certyfikacji, który podzieli parkingi na cztery poziomy bezpieczeństwa. Wszystko ma też iść w parze z programem dofinansowywania parkingów, które spełnią określone, nowe wymagania.

Obecnie sprawa jest na szczególnie ciekawym etapie. Między 13 stycznia a 10 lutego trwa powszechne zbieranie opinii na temat tego projektu. Kierowcy i przewoźnicy mogą więc wypowiedzieć się na temat tej idei, a także mieć nadzieję, że brukselscy urzędnicy zapoznają się z ich głosem. Wszystkie komentarze będą publicznie prezentowane, o ile okażą się zgodne z oficjalnymi zasadami. Niestety sam projekt jest w języku angielskim, więc zapoznanie się z stawia pewne bariery. Za to opinie można zamieszczać we własnych językach i dotychczas pojawiły się dwa wpisy: po polsku oraz po czesku.

Polski wpis krytykuje cały projekt jako potencjalnie nieskuteczny, pozbawiony wielu istotnych zapisów i oderwany od pozytywnych wzorców. Warto się z tym zapoznać, bo komentarz jest naprawdę ciekawy (znajdziecie go tutaj). Czesi stawiają natomiast sprawę w bardzo prosty sposób – potrzebujemy nie tyle nowych sposobów certyfikowania parkingów, co po prostu jakichkolwiek nowych parkingów. I trzeba przyznać, że też mają sporo racji…

Gdyby ktoś chciał zamieścić swój własny komentarz, musi wejść na stronę Komisji Europejskiej, kliknąć na żółte pole „zamieść opinię” i zalogować się lub założyć nowe konto poprzez adres e-mail. Logowanie jest możliwe na przykład przez Google lub Facebooka.