Trzykrotnie droższe naczepy kupione w 38 egzemplarzach – dwa pokłady i panele

Belgijska poczta ogłosiła bardzo ciekawą inwestycję w naczepową flotę. Do końca przyszłego roku przedsiębiorstwo chce zakupić na własność 38 pojazdów o podwójnej podłodze, wyposażonych w niezależne zawieszenie oraz wspomaganych przez energię słoneczną.

Bpost testowało tego typu naczepy przez ostatnie trzy lata, wynajmując 10 egzemplarzy marki Van Eck. Założeniem tej próby było sprawdzenie, czy naczepa dwupokładowa, aż trzykrotnie droższa od konwencjonalnej, zdoła wygenerować odpowiednie oszczędności w codziennej eksploatacji. Wyniki najwyraźniej okazały się zaś korzystne, gdyż teraz Bpost kupuje aż 38 egzemplarzy na własność, z dostawami właśnie do końca 2024 roku.

Wspomniana, trzykrotnie wyższa cena odnosi się do specjalnej konstrukcji nadwozia, a także zastosowania w pełni niezależnego zawieszenia. Zamiast trzech sztywnych osi mamy tutaj bowiem sześć niezależnych kół, między którymi znajduje się dodatkowy pokład na ładunek. To w praktyce zapewnia o 60 procent większe możliwości przewozowe niż w klasycznej naczepie, zabierając nawet 70 wózków z przesyłkami zamiast standardowych 40.

Dodatkową ciekawostką będzie też wyposażenie tych naczep w panele fotowoltaiczne. Bpost posiada już jeden egzemplarz z takim rozwiązaniem, ale docelowo z „solarów” ma korzystać wszystkie 38 sztuk. Wygenerują one energię elektryczną dla pracy dodatkowego wyposażenia, specyficznego dla naczep o podwójnej podłodze. Mowa tutaj o olbrzymiej windzie tylnej, a także o systemie regulacji wysokości drugiego pokładu.