Trzech kierowców na raz straciło prawo jazdy w czasie kontroli jednej ciężarówki

Minęło już półtora roku, od kiedy manipulowanie tachografem jest karane trzymiesięcznym zatrzymaniem prawa jazdy. I choć w tym czasie pojawiły się informacje o naprawdę licznych kontrolach, sprawa sprzed dwóch dni wydaje się być naprawdę pierwszą w swoim rodzaju. Aż trzech kierowców staciło bowiem uprawnienia w czasie kontroli tylko jednej ciężarówki.

Taka sytuacja okazała się możliwa, gdyż ciężarówką poruszało się trzech kierowców jednocześnie. Pierwszy z nich miał pokonać polski etap trasy, logując wówczas tylko swoją kartę, wyruszając z Podkarpacia i docierając pod granicę z Niemcami. Tam mężczyzna wylogował swoją kartę, a prowadzenie przejęło dwóch jego kolegów, którzy zalogowali oba swoje dokumenty i rozpoczęli pracę według zasad podwójnej obsady. Niemniej ten pierwszy kierowca nadal pozostał wówczas w kabinie i był tam obecny także w czasie kontroli, która miała miejsce przed granicą w Zgorzelcu, tuż po dokonaniu przesiadki.

Widząc w ciągniku aż trzy osoby, a przy tym analizując zapisy tachografu, ITD stwierdziło trzy przypadki zmanipulowania czasu pracy, poprzez prowadzenie pojazdu bez zalogowanej karty. W przypadku pierwszego kierowcy miało do tego dojść już po przesiadce, gdy znajdował się on w kabinie, ale jego karty nie było już w tachografie. Za to dwóch kolejnych kierowców miało dokonać takiego samego wykroczenia na 550 kilometrach, gdy poruszali się oni zestawem, ale karty nadal mieli w portfelach.

Prowadzenie bez zalogowanej karty, stwierdzone w dniu kontroli, jest jednym z tych wykroczeń, które od początku 2022 roku obligatoryjnie podlegają pod trzymiesięczne zatrzymanie prawa jazdy. Dlatego wszystkich trzech kierowców musiało natychmiast oddać inspektorom swoje uprawnienia. Ujmując to zaś w bardziej dobitny sposób – aż trzem osobom tymczasowo odebrano prawo do wykonywania zawodu, a jednocześnie firma tymczasowo straciła aż trzech pracowników. W stosunku do wagi całej sytuacji, czyli jednego przejazdu bez zalogowania wybranych kart, takie następstwa mogą brzmieć wręcz nieco absurdalnie. Tym bardziej, że do tego doszły też mandaty i kara administracyjna.

Inna sprawa, że z planowaniem przejazdu naprawdę coś tutaj nie zagrało. Omawiany zestaw przewoził bowiem element maszyny budowlanej z Polski do Francji, poruszając się po autostradzie A4 w miniony wtorek, 15 sierpnia, a więc w czasie świątecznego zakazu ruchu. Cała kontrola zaczęła się więc od jakże trafnego podejrzenia, że zakaz ten został złamany.

Oto komunikat WITD Wrocław:

We wtorek (15 sierpnia)  inspektorzy z jeleniogórskiego oddziału dolnośląskiej ITD,  w związku z obowiązującym w tym dniu ograniczeniem poruszania się pojazdów ciężarowych wykonywali czynności kontrolne na autostradzie A4 w okolicach zjazdu Godzieszów. W trakcie obowiązywania zakazów 7 kierowców zignorowało przepisy. Jedna z kontroli dotyczyła przewozu łyżki koparki i samochodu osobowego.

W wyniku kontroli okazało się, że to nie jedyny problem kierowców prowadzących pojazd. W kabinie pojazdu zamiast dwóch, znajdowało się, aż trzech szoferów. Realizowali oni trasę z Podkarpacia do Francji i żeby pozornie zachować czas prowadzenia pojazdu zgodnie z obowiązującymi przepisami, najpierw jeden z kierowców prowadził pojazd przez około 550 km, a dwóch pozostałych kierowców jechało w pojeździe bez zalogowanych kart do tachografów.

Po zakończeniu jazdy przez pierwszego kierowcę, dwóch pozostałych kierowców zalogowało swoje karty przed granicą z Niemcami. Tworząc w ten sposób załogę ruszyli w dalszą trasę w kierunku Francji. Pierwszy kierowca zamiast wysiąść z pojazdu i odbyć odpoczynek ruszył dalej w trasę z pozostałymi kierowcami.

W związku z ujawnionym nierejestrowaniem na karcie kierowcy swoich aktywności w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy, przebytej drogi i obecnie obowiązującymi przepisami trzem kierowcom  zatrzymano prawa jazdy na okres trzech miesięcy, a transport został wstrzymany do czasu ustania zakazów. Kierowców ukarano mandatami karnymi, a wobec przedsiębiorców oraz osób zarządzających transportem wszczęte zostały postępowania administracyjne zagrożone nałożeniem kar pieniężnych.