OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 19 Sierpień, 2019

Trwają publiczne prezentacje nowego Kamazo-Actrosa – model 54901 musi robić spore wrażenie

Rynkowa premiera nowego Kamaza 54901 jest już naprawdę blisko. Blisko na tyle, że w największych rosyjskich miastach odbywają się już pierwsze publiczne prezentacje. W minionych dniach przeprowadzono je już w Moskwie, w Petersburgu oraz w Rostovie nad Donem.

W prezentacjach nowego Kamaza mogą uczestniczyć wszyscy zainteresowani. Wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii C, by móc poprowadzić nowe auto po wynajętym torze. I można się domyślać, że na wielu Rosjanach ciężarówka robi ogromne wrażenie. Model 54901 daleki jest bowiem od wszelkich dotychczasowych wyobrażeń o Kamazach.

Przypomnijmy, że kabina modelu 54901 budowana jest we wspólnej fabryce Kamaza i Mercedesa. Zjeżdżona z tej samej linii, co kabiny Actrosów przeznaczonych na wschodnie rynki. Jest to też kabina o tej samej konstrukcji i identycznych wymiarach, a więc z płaską podłogą oraz praktycznie rozplanowaną przestrzenią wypoczynkową.

Zupełnie inną konstrukcją jest jednak silnik. Zamiast jednostek Mercedesa, Kamaz zastosował tutaj własną jednostkę napędową, opracowaną wspólnie ze szwajcarsko-niemiecką firmą Liebherr. Motor ten ma 11,9 litra pojemności i oferuje od 400 do 500 KM. Do tego dochodzi też zautomatyzowana skrzynia, dostarczona przez firmę ZF.

Ujmując to procentowo, 25 proc. podzespołów nowego Kamaza ma pochodzić z zagranicy, natomiast 75 proc. będzie dziełem rosyjskim. Istotna jest też cena, która ma być w Rosji o 20 proc. niższa niż w przypadku Actrosa w porównywalnej konfiguracji. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj oraz tutaj.

Zdjęcipochodzą właśnie z omawianych prezentacji. Na pierwszym z nich, z naszej lewej strony, widać nowy model 54901. Z prawej zaś zaparkował dotychczasowy model 5490, z kabiną pochodzącą z węższego Mercedesa Axora.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować: