Mercedes-Benz oraz Kamaz mają wspólną fabrykę kabin – trafią one do Actrosów oraz do serii K5

Więcej na temat modelu 54901, w tym także jego ceny, przeczytacie tutaj.

Firmy Mercedes-Benz oraz Kamaz weszły na nowy etap współpracy. W rosyjskim mieście Nabierieżnyje Czełny działalność rozpoczęła wspólna fabryka kabin, mającą dostarczać podzespoły dla ciężarówek obu marek.

Nowy zakład produkcyjny będzie wytwarzał 55 tys. kabin rocznie. Część z nich pojedzie do rosyjskiej montowni marki Mercedes-Benz, by trafić na pokład wytwarzanych tam Actrosów. Pozostałe przetransportuje się zaś do fabryki Kamaza i zostaną on wykorzystane przy produkcji modelu K5.

Czołowym przedstawicielem nowej serii K5 jest wielokrotnie zapowiadany model 54901. To nowoczesny, długodystansowy ciągnik siodłowy, łączący w sobie właśnie kabinę z Mercedesa Actrosa, rosyjskie podwozie oraz silnik wspólnie opracowany przez Kamaza i Liebherra.

Jako ciekawostkę jeszcze dodam, że w nowej fabryce kabin zamontowano aż 120 robotów, czyniąc ją najbardziej zautomatyzowanym zakładem w całej Rosji. Na miejscu powstała też w pełni przygotowana lakiernia, wraz ze stanowiskiem do zabezpieczenia kataforezą.

Na zdjęciu: Kamaz 54901 oraz Mercedes-Benz Actros