Transport wrócił do poziomu sprzed pandemii – pozytywne statystyki z Niemiec

W obliczu pandemii oraz ubiegłorocznego załamania gospodarki, wielu przewoźników nadal nie przestaje odczuwać niepewności. Wczoraj pojawiły się jednak statystyki, które mogą nastrajać pozytywnie Są to najnowsze dane BAG na temat ruchu samochodów ciężarowych po niemieckich drogach.

Statystyki obejmują styczeń 2021 roku, zestawiając go z okresami minionymi. Pierwszy wniosek nie brzmi przy tym najlepiej, jako że w styczniu ciężarówki przejechały po Niemczech o 3,2 proc. mniej kilometrów niż w grudniu 2020 roku. W rzeczywistości jest to jednak kwestia wyjątkowo wysokich danych z grudnia, a nie słabości samego stycznia.

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że w styczniu bieżącego roku ciężarówki przejechały po Niemczech o 1,3 proc. więcej kilometrów niż w styczniu 2020 roku. Co więcej, dane ze stycznia 2021 roku są o 2,2 proc. wyższe niż miesięczna średnia z całego okresu między marcem 2019 roku a lutym 2020 roku. Można więc powiedzieć, że transport powrócił do poziomu sprzed pandemii, a nawet zauważalnie go przewyższył.

Podkreślę, że dane BAG są poddawane odpowiedniemu przygotowaniu. Eliminuje się z nich te zjawiska, które wynikały wyłącznie z różnic w układzie dni w kalendarzu. Tym samym takie porównania miesięcy można uznać za jak najbardziej miarodajne.