Transport maszyny, która wywierci tunel w Łodzi – do 8 m szerokości oraz 50 m długości

Fot. Universal Transport Praha

W Łodzi trwa budowa tunelu średnicowego – ogromnej inwestycji kolejowej, w ramach której pociągi będą mogły przejeżdżać częściowo pod miastem. Obecny etap budowy wymaga rekordowo dużej maszyny drążącej, a to stworzyło zapotrzebowanie na imponujący transport.

Maszyna została wyprodukowana niemieckiej miejscowości Schwanau, położonej nad Renem, na niemiecko-francuskiej granicy. Fabryka nie mogła złożyć jej w stu procentach, gdyż gotowy produkt miałby około 13 metrów średnicy oraz 100 metrów długości. Zamiast tego przygotowano więc większe, częściowo gotowe moduły, organizując dla nich transport wodno-drogowy.

Do Polski elementy maszyny wpłynęły przez Szczecin. Następnie Odrą udały się do portu w Malczycach, w województwie dolnośląskim. Tam transport przyjęły cztery samochody ciężarowe, a także cała grupa pilotów. Ich zadaniem było wykonanie ostatniej części przewozu, a więc przejazd po drogach do Łodzi. Tam maszyna zostanie złożona w całość, robiąc to częściowo już pod ziemią.

Ciężarówki jechały do Łodzi w niedzielę nad ranem, tworząc naprawdę imponujący widok. Zestawy miały do 50 metrów długości oraz do 8 metrów szerokości. Transport wymagał oczywiście zamknięcia części ulic, policyjnego nadzoru oraz demontażu elementów drogowej infrastruktury. Jedna z ciężarówek wymagała też dwóch ciągników, w tym jednego ciągnącego oraz drugiego w formie „pchacza”.

Przejazd najcięższego z elementów:

Jednym z przewoźników odpowiedzialnych za transport był czeski oddział firmy Universal Transport. To właśnie on opublikował dołączone powyżej zdjęcie. Na poniższych filmach możecie zaś zobaczyć przeładunek w Malczycach oraz ogólny projekt tunelu.

Przeładunek:

Projekt tunelu: