Wyjątkowo ładna Tatra Phoenix na 50-lecie przewoźnika z branży budowlanej

Chcąc kupić bardzo ciężkie pojazdy z układem 8×8, jeszcze niedawno niderlandzkie firmy wybierały samochody niderlandzkiej marki Ginaf. Byłby to DAF-y z niefabrycznym układem przeniesienia napędu, zapewnianym właśnie przez Ginafa. W 2017 roku Ginaf zrezygnował jednak z produkcji pojazdów 8×8, dostrzegając przy tym zbyt wiele przeszkód technicznych. Jego miejsce wypełniła więc Tatra, w której silniki i kabiny DAF-a łączone są z całkowicie czeskimi podwoziami.

I tutaj dochodzimy do historii firmy Transport en Handelsmij Jatra z niderlandzkiego miasta Drachten. Przedsiębiorstwo z branży budowlanej chciało jakoś uczcić 50-lecie swojego istnienia, zamawiając ciężarówkę 8×8 w konfiguracji „na bogato”. Firma przyznaje, że jeszcze niedawno wybór niemal na pewno padłby na Ginafa. W obecnej sytuacji trzeba było wybrać coś innego, zamawiając naprawdę ładną Tatrę.

Z technicznego punktu widzenia mamy tutaj bardzo ciekawy układ kół. Napęd 8×8 połączono z aż trzema osiami skrętnymi oraz jedną osią na podwójnym ogumieniu. Ten ostatni element może zaskakiwać, gdyż zwykle tego typu pojazdy jeżdżą na ośmiu kołach pojedynczych. Skąd więc taki wybór? Jak tłumaczy sam przewoźnik, jedna oś na podwójnych kołach znacznie zwiększa stabilność przy rozładunku. Dlatego też warto za taką opcję dopłacić.

W Niderlandach pojazd może oferować 46 ton legalnego DMC oraz ładowność to 28 ton. Zabudowa zmieści 21 m3 ładunku i wyposażona jest w automatycznie otwierane zadaszenie, które można zsunąć na boki. Pojazd ma też system centralnego smarowania, oraz przednią i tylną kamerę. Dzienna kabina pochodzi oczywiście z DAF-a CF, a źródłem napędu jest silnik Paccar MX-13 o mocy 480 KM, połączony ze zautomatyzowaną skrzynią marki ZF.