Transport drogowy z obrzeży UE do Chin, Indii, czy Pakistanu – są kolejne ustalenia oraz nowe plany

W nawiązaniu do tekstu:

Alblas wysłał ciężarówkę w trasę z Chin do Polski – przejazd z karnetem TIR trwał zaledwie 13 dni

Od kiedy Chiny zaczęły akceptować karnet TIR, w temacie dalekowschodniego transportu dzieje się naprawdę sporo. W przygotowaniu są kolejne trasy, pracuje się nad kolejnymi umowami międzynarodowymi, a także myśli o włączeniu do współpracy kolejnych krajów.

Szczególnie ciekawa nowość dotyczy Rosji. W chwili obecnej rosyjsko-chiński transport drogowy już się masowo odbywa, lecz trasy kończą się w azjatyckiej części Rosji. Najpóźniej w 2020 roku ma jednak wystartować nowy szlak, który połączy chińskie miasto Lianyungang z rosyjskim Petersburgiem. W praktyce oznacza to więc, że przejazdy chińskich ciężarówek będą prowadziły do samych obrzeży Unii Europejskiej.

Masowymi przewozami drogowymi do Chin zainteresowane są też inne kraje. W ostatnich rozmowach na ten temat uczestniczyli także przedstawiciele Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Indii oraz Pakistanu. Ponadto mówi się już o przyłączeniu do projektu Białorusi.

Wszystkie te kraje chcą wykonywać między sobą transport z uznaniem karnetów TIR, wyznaczając w tym celu konkretne szlaki. Ponadto mówi się już o specjalnym uproszczeniu przepisów. Państwa uczestniczące w stowarzyszeniu miałyby wzajemnie uznawać krajowe prawa jazdy, zunifikować parametry tonażowe, zsynchronizować pracę punktów kontrolnych, a także ułatwić uzyskiwanie wiz.