Tachograf VDO DTCO 4.0. z funkcją zdalnej kontroli – trwają już przygotowania do jego użytku

Firma VDO przygotowuje się na przyszłoroczną zmianę przepisów. Przygotowano w tym celu nowy tachograf, noszący nazwę DTCO 4.0.

Udoskonalone urządzenie posiada wszelkie funkcjonalności, które będą obowiązkowe od 15 czerwca 2019 roku. Przede wszystkim dane  można pobrać z niego zdalnie, bez konieczności zatrzymywania ciężarówki.

Dzięki temu służby kontrolne będą mogły działać bardziej sprawnie, wstępnego sprawdzenia tachografu dokonując jeszcze w czasie jazdy. Gdy natomiast wykryje się jakieś nieprawidłowości, ciężarówka będzie musiała zostać zatrzymana, w celu przeprowadzenia stacjonarnej kontroli.

Ponadto VDO DCTO 4.0. będzie zapisywało lokalizację pojazdu, wykorzystując do tego system GPS. Dane te będą rejestrowane co trzy godziny, pozwalając odtworzyć większość trasy ciężarówki. W połączeniu z danymi o średniej prędkości, pozwoli to wykryć ewentualne manipulowanie czasoprzestrzenią.

Po 15 czerwca każda nowa ciężarówka będzie musiała posiadać takie urządzenia. W najbliższych tygodniach będą więc trwały przygotowania do rynkowej premiery. Ma to polegać między innymi na szkoleniu serwisantów, którzy legalizują i obsługują tachografy. Tłumaczy się też wszelkie materiały informacyjne, a także przygotowuje szkolenia dla kierowców.

Czy konieczna będzie zmiana kart do tachografu? Kwestię tę wyjaśniałem w następującym tekście: Nowe karty do tachografu, zapisujące lokalizację ciężarówki – już za rok, choć wymiana nie będzie konieczna.