System szybkiego usuwania lodu przy zsuwanym i hydraulicznie unoszonym dachu

Do kolejnej zimy zostało jeszcze dobre kilka miesięcy. Każdy moment jest jednak dobry, by przypomnieć o rozwiązaniach wpływających na bezpieczeństwo. Dlatego przyjrzymy się teraz naczepom, które trafiły do brytyjskiej firmy A&A McNeill Transport.

Zacznę od wyjaśnienia, że w Wielkiej Brytanii obowiązują bardziej liberalne zasady w zakresie wysokości ciężarówek. Na „krajówce” normą są tam więc naczepy, których dach znajduje się na wysokości 4,4 lub 4,5 metra. Niemniej w transporcie międzynarodowym Brytyjczycy muszą zejść z wysokością do 4 metrów, by spełnić w ten sposób kontynentalne normy. Dlatego też wyspiarscy przewoźnicy szczególnie mocno interesują się naczepami, których dach jest w dużym zakresie regulowany.

Właśnie dwa takie pojazdy odebrała w ostatnich dniach firma A&A McNeill. Są to naczepy kurtynowe Krone Profi Liner, w których wysokość dachu jest hydraulicznie czterostopniowo regulowana, mogąc mieć od 4,0 do 4,25 metra. Dodatkowo zastosowano tu też system zsuwania dachu, umożliwiający górne załadunki, przy użyciu suwnicy. Co natomiast jest w tym wszystkim najciekawsze, to fakt, że kolejnym elementem wyposażenia jest system Krone Ice Protect Easy. Mamy tu więc przykład na to, że nawet zsuwany i hydraulicznie regulowany dach może być wyposażony w rozwiązanie do łatwego usuwania lodu.

Krone Ice Protect Easy to rozwiązanie wprowadzone już w 2016 roku, lecz niestety nadal bardzo mało znane. Bazuje ono na miękkim rękawie, który poprowadzony jest wzdłuż całego dachu, będąc podpięty do układu pneumatycznego naczepy. W ciągu zaledwie 3 minut, po naduszeniu jednego przycisku, kierowca może napompować ten rękaw, tworząc z dachu pochyłą, dwuspadzistą powierzchnię. To natomiast zapobiega osadzaniu się śniegu lub lodu w czasie zimowego postoju. Całość możecie zobaczyć na poniższym filmie: