Symulator jazdy Actrosem w Grupie Raben – szkolenia oraz weryfikacja kierowców

Grupa Raben pochwaliła się nowym rozwiązaniem w zakresie szkolenia kierowców. Jest nim bardzo zaawansowany, skrojony na miarę symulator, korzystający z technologii wirtualnej rzeczywistości.

VR Truck Simulator, bo tak nazywa się to rozwiązanie, ma odwzorowywać jazdę rzeczywistym Mercedesem Actrosem. Z niemieckiej ciężarówki przeniesiono nawet fotel oraz elementy sterujące, a ponadto pulpit Actrosa zobaczymy na telewizorach lub w goglach do wirtualnej rzeczywistości. Wszystko to połączono z odwzorowaniem fizyki 40-tonowego zestawu, a także ze specjalnie przygotowywanymi mapami. Te ostatnie zawierają trasy po autostradach, odcinki górskie, przejazdy przez miasta, a nawet jedno z centrów dystrybucyjnych Grupy Raben, wraz z rzeczywistymi rampami.

Symulator ma być wykorzystywany w kilku różnych procesach – od weryfikowania umiejętności kandydatów na kierowców, przez wstępne szkolenia dla nowych pracowników, aż po naukę manewrowania różnymi typami zestawów. Oprogramowanie pozwala bowiem wybierać między ciągnikiem siodłowym z naczepą a ciężarówką z przyczepą i wymiennymi nadwoziami BDF. Poza tym kierowcy mogą szkolić się z jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych, obejmujących mgłę, opady śniegu lub bardzo silny wiatr.

Wszystko to zostało zamknięte w przenośnym kontenerze, dzięki czemu VR Truck Simulator będzie mógł pojawić się w różnych oddziałach Grupy Raben. W początkowej fazie ma on być wykorzystywany głównie w Polsce oraz w Czechach, ale w przyszłości może też dotrzeć do trzynastu innych krajów, w których aktywne jest przedsiębiorstwo.