Stolik na desce rozdzielczej jako oryginalne, fabryczne akcesorium – czy policja będzie się tego czepiała?

Źródło powyższego zdjęcia: Duńczycy sprawdzali przednie szyby w ciężarówkach – zdejmowano stoliki, proporczyki oraz firanki

Drewniane półki ustawiane na deskach rozdzielczych to bardzo popularny widok. Dzięki nim kierowcy zyskują cenną, płaską przestrzeń, której pomimo upływu lat niestety nadal w kabinach brakuje.

Problem jednak w tym, że posiadanie takiej półki może narazić nas na mandat. Są kraje, takie jak na przykład Dania, w których policja regularnie zwraca na półki uwagę. Funkcjonariusze określają je nielegalnym, gdyż ograniczają one widoczność z kabiny. Przyznam więc, że byłem poważnie zaskoczony, gdy dzisiaj rano, u poznańskiego dealera marki Scania, zastałem taki oto widok:

Na placu stało aż kilka fabrycznie nowych Scanii, które wyposażono w plastikowe stoliki na deskach. Jak się okazało, to w pełni oryginalne wyposażenie, pochodzące z oficjalnego katalogu akcesoriów marki Scania. Od niedawna jest ono dostępne dla wszystkich klientów i można się spodziewać, że zrobi na rynku sporą karierę.

Koszt takiej półki jest niemały, wynosząc 78 euro. To około trzy razy więcej, niż trzeba wydać na półkę drewnianą od nieautoryzowanego producenta. Scaniowskie akcesorium można jednak zamówić już przy konfigurowaniu pojazdu. Wówczas samochód przyjedzie z półką już z fabryki, a koszt jej zakupu zostanie wliczony do leasingu.

Pod względem konstrukcji, mamy tutaj blat z gumową matą, która powinna zatrzymać przedmioty przed przesuwaniem. Jest też wgłębienie dla długopisów, a także możliwość bardzo szybkiego demontażu. Ot typowa półka, jaką kierowcy lubią mieć w swoich kabinach.

Co natomiast z kwestią przepisów? Tutaj Scania posługuje się następującymi formułkami: „Należy pamiętać, że wymagania dotyczące montażu stolika określone w krajowych przepisach mogą być różne” oraz „Przy zakupie tego produktu należy uwzględnić obowiązujące przepisy krajowe.”

 Najwyraźniej nie ma więc gwarancji, że żaden policjant się do tego nie przyczepi. Choć z drugiej strony, taka oryginalna półka jest idealnie dopasowana do deski, także pod względem kolorystyki. Istnieje więc spora szansa, że funkcjonariusze uznają ją za standardowe wyposażenie pojazdu.

Zdjęcie z katalogu Scanii: