Statystyki na temat parkingów dla ciężarówek – jaka część z nich ma prysznic, ogrodzenie lub internet?

Na ilu parkingach kierowcy ciężarówek mogą liczyć na odpowiednie zaplecze sanitarne? Jak często trafiają się parkingi ogrodzone i wyposażone w kamery? Odpowiedzi na te pytania opublikowali twórcy aplikacji Truck Parking Europe, pomagającej kierowcom w znalezieniu miejsc do postoju.

Dotychczas na mapę aplikacji naniesiono 33 898 parkingów dla ciężarówek. Spośród nich, zaledwie 6 870 posiada co najmniej dwadzieścia miejsc postojowych. Reszta to więc parkingi bardzo niewielkie

Kolejne statystyki przedstawiają kwestie wyposażenia. Dla przykładu, spośród wszystkich 34 tys. parkingów, zaledwie 13 940 daje kierowcom dostęp do toalety. Ledwie przekracza to więc 40 procent. Jeszcze rzadziej trafiają się prysznice. Znajdziemy je na 5 364 parkingach, czyli na 16 proc. całości. Najrzadziej mamy zaś dostęp do WiFi, obecnego na 4 207 placach.

Pod względem zabezpieczenia, statystyki wypadają szczególnie słabo. Oświetlenie można znaleźć na 26 proc. wszystkich parkingów. Mowa tutaj o dokładnie 8 809 placach. Kamery zdarzają się jeszcze rzadziej, mianowicie na 2 946 parkingach. Największym rarytasem są natomiast parkingi ogrodzone. Występujące ona w 1 550 miejscach i stanowią tylko 5 proc. całości.

Aplikacja Truck Parking Europe pozwala na zdalne rezerwowanie płatnych miejsc. Dlatego w statystykach mowa jest także i o tym rozwiązaniu. Spośród 33 898 parkingów, możliwość zdalnej rezerwacji odnotowano na tylko 36 z nich. Do tego dochodzi 6 miejsc, na których od 1 listopada 2018 roku można płacić bezpośrednio poprzez aplikację.

Jak natomiast określają to pracownicy branży? Według 83 proc. kierowców ciężarówek, na drogach brakuje bezpiecznych miejsc do postoju. Zgadza się z tym też 86 proc. spedytorów oraz 71 proc. załadowców. Pozostaje mieć nadzieję, że program unijnych dopłat – szerzej opisywany tutaj oraz tutaj – jakoś tę sytuację poprawi.