Star 266 zmodernizowany i doposażony przez HMF Polska – tani, lekki i bardzo dzielny w terenie

star_266_hmf_polska_2

Oto kolejny przykład na to, że Star 266 pozostaje w Polsce wiecznie żywy. Firma HMF Polska, czyli krajowy przedstawiciel duńskiego producenta żurawi samochodowych HMF, będzie na targach Energetab 2017 świętowała 10 urodziny, chwaląc się przy tym dotychczasowymi realizacjami oraz specjalistyczną ofertą. Co natomiast będzie tutaj promowane jako jeden ze sztandarowych produktów? Właśnie Star 266, poddany gruntownej modernizacji i wzbogacony o nowoczesne wyposażenie.

Widoczny na zdjęciach samochód typowy „kombajn” z branży energetycznej. Na pokładzie mamy tutaj przede wszystkim żuraw HMF 2120-K4, oferujący 12,4 metra zasięgu przy 1,33 tony obciążenia. W ramach dodatkowego wyposażenia można jednak zamontować także wiertnicę, kosz do podnoszenia osób oraz sprzęg pod przyczepę, pozwalający przewozić słupy. Jeśli zaś chodzi o samo podwozie, to jego modernizacja polegała na połączeniu tego co w Starze 266 najlepsze, z odpowiednią dozą komfortu oraz ekonomii.

Co zwraca uwagę to oczywiście kabina pochodząca z MAN-a L2000, znacznie wygodniejsza niż oryginalna szoferka Stara. Do tego dochodzi też bardziej ekonomiczny, MAN-owski silnik, noszący oznaczenie D0826. Generuje on moc 220 KM, ma sześć cylindrów i spełnia normę emisji spalin Euro 2, mając prostą, sprawdzoną konstrukcję. Co natomiast pozostało tutaj ze Stara? Przede wszystkim układ przeniesienia napędu oraz całe podwozie, gwarantując nam doskonałe właściwości terenowe. Co ważne, mowa tutaj o elementach gruntownie odnowionych, a jednocześnie pochodzących z niewyeksploatowanych, wojskowych egzemplarzy. Typowa dla Stara jest też stosunkowo niska masa własna, wynosząca w przypadku tego podwozia zaledwie 10,5 tony. A cena? Jak na samochód z tak specjalistycznym wyposażeniem, w stanie praktycznie nowym, może być uznana za bardzo atrakcyjną. HMF Polska podaje bowiem na swojej stronie kwotę 420 tys. złotych netto.

star_266_hmf_polska_1