Skanowanie ciężarówek przy autostradzie – jeden z kierowców trafił do więzienia

Na parkingu Waldseite-Süd, przy niemieckiej autostradzie A30 pod Osnabrückiem, przeprowadzono ostatnio specjalistyczną akcję kontrolna. Zatrzymywane ciężarówki były poddawane skanowaniu, w poszukiwaniu ładunków mogących stanowić obiekt przestępstwa.

W działaniach uczestniczył Mercedes-Benz Actros z mobilnym systemem rentgenowskim. To jeden z trzech tego typu pojazdów należących do niemieckiej służby celnej, w ciągu kilku minut mogący prześwietlić całą ciężarówkę wraz z naczepą. Ramię skanera porusza się przy tym wzdłuż kontrolowanego pojazdu, a kierowca musi uprzednio opuścić pojazd, by nie narażać się na nadmierne promieniowanie.

Wśród sprawdzonych w ten sposób zestawów był ciągnik siodłowy z kontenerem morskim, odebranym w Rotterdamie i przeznaczonym do niemieckiego miasta Puttgarden. Gdy pojazd ten został przeskanowany, celnicy zwrócili uwagę na „nieprawidłowości w gęstości ładunku”. To natomiast prowadziło to drobiazgowej, ręcznej kontroli, zakończonej wykryciem 89 kilogramów haszyszu oraz 19,9 kilograma kokainy.

Kontrola ciężarówki miała miejsce w miniony poniedziałek, w godzinach południowych. Już wczoraj pojawiła się natomiast informacja, że kierowca został postawiony przed sądem i na wniosek prokuratury podjęto decyzję o przewiezieniu go do zakładu karnego. Choć więc dochodzenie nadal jest w toku, wstępne dowody musiały wskazywać na świadomy udział mężczyzny w przemycie.