Siedem zabytkowych Starów jako pomniki w Starachowicach – lokalizacja, zdjęcia oraz krótki opis

Powyżej: mapa z punktami w kolejności z poniższego opisu

Jesienią ubiegłego roku w Starachowicach rozpoczęto piękny projekt. Władze miasta, pasjonaci marki Star oraz lokalne przedsiębiorstwa postanowiły uczcić historię starachowickich ciężarówek. Przygotowano więc serię pojazdów-pomników, ustawiając je między innymi przy skrzyżowaniach.

Wczoraj ustawiono już siódmy taki pomnik, w postaci Stara 660 z zabudową-żurawiem. Również wczoraj byłem w Starachowicach przejazdem i całą siódemkę postanowiła uwiecznić na zdjęciach. Przygotowałem również mapę z ich lokalizacją, by ułatwić odwiedziny wszystkim zainteresowanym.

Zaczniemy od strażackiej wersji modelu 25, stojącej na obrzeżach miasta. Znajdziecie ją przy wjeździe od strony Ostrowca Świętokrzyskiego, na drodze krajowej nr 42. Wóz stoi przy Skwerze Edmunda Massalskiego, gdzie swoją drogą można zobaczyć współczesne zestawy odbywające pauzy.

Jadąc w głąb miasta, przy skrzyżowaniu dróg nr 42 oraz 744, można zobaczyć Stara 200. Jako jedyny z opisywanych pojazdów ogrodzony jest on płotem. Znajduje się też stosunkowo daleko od jezdni, ale za to zwraca uwagę bardzo efektownym ustawieniem.

Jeśli pojedziemy dalej prosto, drogą nr 42, dojedziemy do Stara 1142 z samowyładowczą zabudową. Samochód ten ustawiono przy Zaledwie Pasternik, dbając przy okazji o odpowiednią oprawę. Przy zabudowie leżą więc kamienie, imitując typowy rozładunek.

Ruszając od modelu 1142 na północ, ulicą Radomską, dojdziemy do dwóch ciężarówek wojskowych. Pierwszą z nich będzie Star 266, pięknie prezentujący się przy rondzie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Druga wojskowa ciężarówka to natomiast starszy model 660. Znajduje się on dalej na północ, przy Urzędzie Miejskim. Swoją drogą, to bodajże pierwsza ciężarówka ustawiona w całej tej serii, oficjalnie znanej jako „Ścieżka STAR-a”.

A do tego dochodzą dwie ciężarówki z żurawiami, ustawione w nieco trudniej dostępnych miejscach. Wspomniany Star 660 z żurawiem, czyli najnowszy pomnik, stanął przy malutkim rondzie Górników Starachowickich. To okolica typowo mieszkaniowa, więc zabytkowy wóz wydaje się tam szczególną atrakcją.

Drugi egzemplarz z żurawiem zaparkował zaś przy rondzie Zbigniewa Rafalskiego – równie małym, choć znacznie bardziej zatłoczonym. Ta ostatnia w zestawieniu ciężarówka reprezentuje bliźniacze modele 28/29, odpowiednio z napędem diesla lub benzynowym.

Jak widać na zdjęciach, wszystkie opisywane ciężarówki są w świetnym stanie wizualnym. To zasługa firm Star San Duo oraz Autobox, które zajęły się ich profesjonalnym remontem. Trzeba przyznać, że bez udziału tych dwóch przedsiębiorstw – na co dzień specjalizujących się w odbudowach Starów – cały omawiany projekt zapewne by się nie udał.

Ja sam też dodam, że taki sposób uczczenia motoryzacyjnej historii miasta wyjątkowo mi się spodobał. Zabytkowe Stary dostępne są dla wszystkich i można podziwiać je zarówno z bliska, jak i przez szybę samochodu. Trochę się jednak obawiam, czy z biegiem lat klasyczne ciężarówki nie ulegną zniszczeniu, przede wszystkim w związku z korozją oraz działaniem silnego słońca.