Sezonowość popytu w przedsiębiorstwach transportowych w okresie świątecznym i nie tylko

Co okres świąteczny oznacza dla firm transportowych? Blogtransportowy.pl przeanalizował ten szczególny czas, przygotowując następnie poniższy raport. Zapraszam więc do lektury:

Tradycyjnie okres świąteczny wprowadza na rynku transportowym skoki w zapotrzebowaniu na usługi. Choć ze świętami bywa, jak ze śniegiem na drogach, każdego roku zaskakuje drogowców. Jeżeli przeanalizujemy obroty przykładowego przedsiębiorstwa transportowego w ujęciu miesięcznym na przestrzeni kilku lat i wyodrębnimy zmienność sezonową to okaże się, że zmiany jesteśmy w stanie przewidzieć a co więcej przygotować się na nie.

Analizując dane na przykładzie jednej z firm transportowych w ujęciu czteroletnim wyraźnie widać pewien powtarzający się wzór w cyklach rocznych .  Dodajmy, że na obroty przedsiębiorstwa nakładają się trzy oddzielne elementy: trend, wahania okresowe i nieregularne odchylania losowe – w tym zestawieniu prezentujemy tylko jeden z elementów – wahania okresowe.

wahania_swiateczne_firma_transportowa_1
Wahania sezonowe w ujęciu miesięcznym – październik 2012 – październik 2015 (kliknij i powiększ)

Wahania sezonowe w ujęciu miesięcznym – październik 2012 – październik 2015

 Co zatem widzimy? Po grudniowym spadku obrotów, w ostatnich 2 tygodniach roku, następuje lekkie odbicie w pierwszych dwóch miesiącach roku następnego. Wzrost ten jest osłabiony na przełomie lutego i marca (ferie), ponownie wzrasta w kwietniu (pierwsze maksimum). Okres Wielkiej Nocy charakteryzuje się spadkiem wzrostu obrotu, które ciągnie się do lipca (okres urlopowy=drugie minimum). Koniec drugiego i cały kwartał trzeci roku to okres ponownych wzrostów obrotu a druga połowa czwartego kwartału zamyka wzór rocznymi spadkami i rozpoczyna kolejny cykl.

Analiza na poziomie tygodniowym charakteryzuje się znacznie większym zróżnicowaniem. Warto zwrócić uwagę na dramatyczny spadek w ostatnich dwóch tygodniach każdego roku:

wahania_swiateczne_firma_transportowa_2
Wahania sezonowe w ujęciu tygodniowym – 1 października 2012 – 26 października 2015 (kliknij i powiększ)

Wahania sezonowe w ujęciu tygodniowym – 1 października 2012 – 26 października 2015

Wykres wahań sezonowych sugeruje istnienie dość regularnego wzoru powtarzającego się co 52 tygodnie (1 rok). Po początkowym minimum związanym z końcem poprzedniego roku następuje wzrost kumulujący się w tygodniach roku 3-cim i 4-tym. Następne tygodnie charakteryzują się dużą zmiennością a kolejne wyraźne maksima można zauważyć dopiero w tygodniu 25-tym (przełom czerwca i lipca). Tygodnie lipca i sierpnia to wyraźny spadek obrotów, po których następuje dość wyraźne odbicie w pierwszych tygodniach września (tyg. 36-37). Początek czwartego kwartału to kolejny spadek obrotów, po którym następuje roczne maksimum w tygodniach 47,48 oraz 49 i spadek obrotów w ostatnich tygodniach roku.

Oczywiście zaprezentowane dane odpowiadają wahaniom sezonowym na przykładzie jednej z firm. Oznacza to, że statystycznie rzecz ujmując nie można przekładać jej na cały rynek transportowy. Warto przeprowadzać podobne badania we własnych przedsiębiorstwach, ponieważ, jak widać, wahania sezonowe możemy przewidzieć, a tym samym, się na nie przygotować.

BlogTransportowy.pl

logo_blog_transportowy