Praca przy transporcie ładunków oraz przy transporcie ludzi to generalnie tzw. dwie różne pary kaloszy. Oba te zawody łączy jednak kilka cech wspólnych, jakich jak na przykład konieczność zmagania się z ruchem drogowym, stresujące ograniczenie czasem pracy, a także po prostu życie w ciągłych rozjazdach. W związku z powyższym warto więc bliżej przyjrzeć się raportowi dotyczącemu problemów sercowych wśród kierowców autobusów, który opublikowała Generalna Inspekcja Transportu Drogowego:
W związku z trwającymi w całej Polsce wakacjami, w piątek 11 lipca na dworcu autobusowym przy stacji PKP Warszawa Zachodnia odbyły się kontrole stanu technicznego autokarów rejsowych, trzeźwości kierowców oraz ich czasu pracy. Podczas akcji bezpiecznych wyjazdów na wakacje, zawodowi kierowcy mieli okazję skorzystać także z bezpłatnych badań profilaktycznych, prowadzonych w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie” i długofalowego programu RACER.
W godzinach porannych na dworcu autobusowym przy stacji PKP Warszawa Zachodnia w Warszawie inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego kontrolowali wyjeżdżające w trasy autokary. Dodatkowo, na miejscu stanął specjalny autokar kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”, w którym zawodowi kierowcy mogli bezpłatnie zbadać swoje serce.
Badania przeprowadzali pracownicy I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i personel medyczny kampanii „Ciśnienie na życie”. Badania mają one na celu wyselekcjonowanie pacjentów wysokiego ryzyka i objęcie ich programem prewencji kardiologicznej oraz w razie potrzeby leczeniem. Kierowcy wypełniali specjalną ankietę, mieli mierzone ciśnienie tętnicze, pobieraną krew do analizy laboratoryjnej oraz wykonywane EKG. Wyniki swoich badań kierowcy otrzymają w przeciągu kilku tygodni. Wstępne wyniki piątkowych badań pokazały, że wiek serca zawodowych kierowców przekracza ich wiek metrykalny o ponad 10 lat. Co więcej, aż 90% z nich miało podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.
Siedzący tryb pracy, nieregularne posiłki czy stres codziennie towarzyszą pracy zawodowego kierowcy. Jednocześnie są to czynniki, które sprzyjają rozwojowi schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Profilaktyka schorzeń układu krążenia jest szczególnie istotna podczas wykonywania tak wymagającego i odpowiedzialnego zajęcia, jakim jest zawód kierowcy. Celem akcji było nakłonienie kierujących pojazdami do troski o własne zdrowie i zwiększenie ich świadomości na temat ryzyka związanego ze schorzeniami układu krwionośnego.
Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przy wsparciu Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, przebadali przez ostatni rok kilkuset kierowców autokarów turystycznych i autobusów miejskich. Wszyscy zainteresowani, chcący wziąć udział w badaniach mogą kontaktować się z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym pod adresem mailowym: [email protected]
Źródło: GITD, foto: Volvo Trucks