Scanie z pantografami będą jeździły do Rotterdamu? Wycena testów w kolejnym kraju

W nawiązaniu do tekstu:

Kolejne zamówienie na Scanie z pantografami – 7 sztuk dla przewoźników z Niemiec

Ciężarówki z pantografami mogą rozpocząć karierę w kolejnym kraju. Firma Siemens, odpowiedzialna za rozwój tej technologii, chętnie przygotowałby odpowiedni odcinek na terenie Niderlandów.

Spółka Siemens Mobility proponuje zelektryfikowanie autostrady A15 między Maasvlakte a Ridderkerk. Firma twierdzi, że to odcinek idealnie pasujący do pantografów, gdyż jeździ tam szczególnie wiele ciężarówek na stałych liniach. Samochody te kursują do portu w Rotterdamie i mogłyby regularnie ładować swoje baterie pod pantografem.

Szacuje się, że rozstawienie trakcji elektrycznej kosztowałoby na A15 około 2,5 miliona euro za kilometr. Wystarczy więc 10 kilometrów, by rachunek wyniósł 25 milionów. Jako potencjalne oszczędności Siemens wymienia zaś 16 tyś euro za każde 100 tys. kilometrów przejechane po zelektryfikowanej trasie. Zakłada się przy tym cenę oleju napędowego 1,25 euro za litr oraz cenę prądu 0,15 euro za kWh.

W jaki sposób działają ciężarówki z pantografami? Tutaj przykładem mogą być Scanie R450 Hybrid, testowane już w Niemczech i wyposażone w napęd spalinowo-elektryczny. Pod siecią trakcyjną oraz bezpośrednią za nią napęd odbywa się na samym prądzie. Gdy zaś pojazd wyjedzie już spod trakcji, a baterie ulegną rozładowaniu, ciężarówka przechodzi na zasilanie dieslem. Dzięki temu możliwe jest też wyprzedzanie i kierowca nie musi obawiać się opuszczenia prawego pasa ruchu.