Scania przygotowała nowy retarder, czyli wyższa moc hamowania oraz tryb „wolnego koła”

W pierwszym kwartale 2015 roku na drogi wyjadą Scanie wyposażone w nowy retarder. Urządzenie o symbolu R4100D ma teraz działać całkowicie automatycznie, czyli samo przełączy się na tryb „wolnego koła”, gdy nie będzie używane. Zmniejszy to opory ruchu, ponieważ obie turbiny, które wyhamowują pojazd przy pomocy oleju, zostają odłączone od układu napędowego. To natomiast oznacza bezpośrednie oszczędności na paliwie, które w zależności od warunków na drodze powinny wynieść nawet pół procenta.

Drugą zaletą nowego urządzenia jest siła hamowania określana na aż 4100 Nm, czyli o 600 więcej, niż w retarderach poprzedniej generacji. Co ważne, ma być to Scania obiecuje, że moc ta będzie dostępna przy niższych obrotach, a ponad odczujemy ją nie tylko przy dużych prędkościach, lecz także przy wolnym toczeniu się na przykład przed światłami.

R4100D może być uruchamiany przez kierowcę dźwignią przy kierownicy lub przez delikatny nacisk na pedał hamulca. Trzecią opcją jest automatycznie uruchomienie się urządzenia, gdy tylko otrzyma ono odpowiedni sygnał z aktywnego tempomatu.

Poniżej: G450 z firmy Malcolm, czyli pierwsza Scania Euro 6 sprzedana w Szkocji

scania_g450_malcolm