Scania z pantografem oszczędza 10 proc. paliwa – pierwsze wyniki testu z „eAutostradą”

W nawiązaniu do tekstów:

Pierwszy zestaw z naczepą wyjechał na eAutostradę A5. Czy ta ciężarówka będzie mogła wyprzedzać?

Trakcja elektryczna dla ciężarówek na A1 w Niemczech – trwają prace nad kolejną eAutostradą

Pojawienie się na niemieckich drogach ciężarówek z pantografami było niemałym wydarzeniem. Czy natomiast całe to przedsięwzięcie ma ekonomiczny sens? Odpowiedzią na to pytanie mają być pierwsze statystyki, wyliczone na podstawie kilku tygodni rzeczywistej eksploatacji.

Pierwszy pojazd, który regularnie używa niemieckiej „eAutostrady”, to Scania R450 Hybrid z firmy Spedition Hans. Pojazd ten jeździ na stałej trasie między Odenwald a Frankurtem, wykonując przewozy dla firmy produkującej farby.

Z racji bardzo krótkiego dystansu, ciężarówka przejeżdża swoją trasę po kilka razy dziennie. W zależności od zapotrzebowania, przewozi przy tym od 100 do 150 ton ładunku na dobę. Jest to więc idealna praca dla tego typu ciężarówki.

Trasa hybrydowej R-ki przebiega między innymi przez autostradę A5 między Frankfurtem a Darmstadt. Właśnie tam, na odcinkach po 5 kilometrów w każdą stronę, nad jezdnią rozciągnięto elektryczną trakcję. Pantograf Scanii jest więc wówczas unoszony, by pobierać prąd prosto z sieci.

Gdy trakcja elektryczna się skończy, pantograf automatycznie jest opuszczany. Niemniej ciężarówka kontynuuje jazdę na silniku elektrycznym, tak długo, aż pozwolą na to niewielkie baterie. Dopiero zaś, gdy zostaną one wyczerpane, do akcji włącza się silnik spalinowy.

Co natomiast ze wspomnianymi wynikami? Według danych z pierwszego tysiąca kilometrów, Scania R450 Hybrid z pantografem zużywa o 10 proc. mniej paliwa niż konwencjonalny pojazd o podobnych parametrach. Sam producent twierdzi, że jest to wynik pełni odpowiadający oczekiwaniom.

Dodatkową zaletą mają też być świetne osiągi elektryczno-spalinowego ciągnika. Zdaniem kierowcy, wyraźnie wyczuwalna jest różnica w dostępności maksymalnego momentu obrotowego. Silnik elektryczny zapewnia go już na starcie, dzięki czemu pojazd znacznie łatwiej włącza się do ruchu.

Już wkrótce swoimi wynikami będą mogły pochwalić się kolejne firmy. Dalsze egzemplarze modelu R450 Hybrid są już bowiem w przygotowaniu i w ciągu najbliższych miesięcy wyjadą na drogi. W przygotowaniu jest też kolejny odcinek „eAutostrady”, tym razem w ciągu trasy A1.