Pierwszy zestaw z naczepą wyjechał na eAutostradę A5. Czy ta ciężarówka będzie mogła wyprzedzać?

Zgodnie z zapowiedziami, wczoraj w Niemczech świętowano inaugurację pierwszej „eAutostrady”. Na A5 między Frankfurtem a Darmstadt wyjechał pierwszy zestaw z pantografem, a już w najbliższym czasie dołączą kolejne egzemplarze, należące do łącznie pięciu przewoźników.

Tę oficjalną inaugurację możecie zobaczyć na powyższym filmie. Główną rolę odgrywa tam nowy zestaw z firmy Spedition Schanz, bazujący właśnie na hybrydowej Scanii z pantografem. Jest to zmodyfikowana wersja R450, wyposażona w podwyższoną, lecz dzienną kabinę, a także w dwa silniki.

eAutostrada A5

Samochód ten będzie teraz regularnie kursował po A5, wykonując rzeczywiste przewozy. Na pięciokilometrowym odcinku z trakcją, a także w jego najbliższym otoczeniu, skorzysta z napędu elektrycznego. Resztę trasy będzie zaś pokonywał na silniku spalinowym. Mowa tutaj o 13-litrowej jednostce o mocy 450 KM.

Przy okazji Scania opublikowała kilka dodatkowych wyjaśnień. Wiadomo między innymi, że hybrydowe ciężarówki otrzymają dachowe czujniki, automatycznie rozpoznając obecność trakcji. Pantograf też zadziała w sposób automatyczny, a więc kierowca nie będzie musiał się tym procesem zajmować.

Ponadto Scania wyjaśniła jak będzie wyglądało wyprzedzanie. By dokonać takiego manewru, ciężarówka wyjedzie spod trakcji, a pantograf zostanie automatycznie opuszczony. Niemniej napęd nadal będzie bazował na silniku elektrycznym, z racji wyposażenia ciężarówki w baterie. Silnik spalinowy załączy się więc dopiero w momencie, gdy będzie to absolutnie konieczne.

W podobny sposób napęd zachowa się w sytuacji, gdy trakcja elektryczna po prostu się skończy. Również i w tym przypadku samochód ma kontynuować przejazd na prądzie, tak długo, aż wyczerpie się zapas energii.