Samochód Dostawczy 2019 Roku oraz Ciężarowa Innowacja 2019 Roku – triumf PSA oraz MAN-a

Wiemy już która ciężarówka otrzymała tytuł Międzynarodowego Samochodu Ciężarowego 2019 Roku (więcej na ten temat tutaj). Co natomiast z dwiema kolejnymi nagrodami, również przyznanymi w czasie targów IAA 2018 w Hanowerze?

Tytuł Międzynarodowego Samochodu Dostawczego otrzymały francuskie trojaczki. No dobra, francusko-niemieckie. Nagrodzone auta to bowiem Citroen Berlingo, Peugeot Partner oraz Opel Combo najnowszej generacji. Są to konstrukcje identyczne z technicznego punktu widzenia, lecz mające wyraźnie inny charakter, zwłaszcza w kwestii wnętrza i wyposażenia. Opel jest po niemiecku stonowany, Peugeot sprawia wrażenie najbardziej nowoczesnego, a Citroen ma być po prostu ciekawy.

Z technicznego punktu widzenia, oferta przewiduje trzycylindrowe silniki benzynowe oraz czterocylindrowe diesle. Te pierwsze mają pojemność 1,2 litra, te drugie 1,5 litra, a co je łączy, to obecność turbodoładowania. Do wyboru są dwie możliwe wersje długościowe, a maksymalna ładowność to 1000 kilogramów.

Tytuł Ciężarowej Innowacji 2019 Roku otrzymała natomiast firma MAN. Przyznano go za prototyp ciężarówki z autopilotem dedykowanym do pracy na drogach, znany jako MAN TGM eFAS. Samochód ten może osłaniać robotników, którzy na przykład koszą przy autostradzie trawę lub malują pasy.

Zaleta autopilota jest taka, że w razie najechania na tył MAN-a TGM eFAS, w środku nie znajduje się żaden kierowca. Ponadto wszystko ma już za sobą pierwsze testy, przeprowadzone na dystansie 4 tys. kilometrów.

Więcej na temat tego projektu możecie przeczytać tutaj.