Trybunał Sprawiedliwości UE: Polska musi zacząć rejestrować auta z kierownicą po prawej stronie

„Angliki” na polskich rejestracjach już wkrótce staną się faktem. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydał bowiem ostateczny wyrok w sprawie zakazu rejestrowania w naszym kraju aut z kierownicą po prawej stronie. Zakaz ten uznano za naruszenie unijnego prawa i będzie musiał on zostać niezwłocznie zniesiony, zarówno dla auto nowych, jak i używanych.

vauxhall_vivaro_2014_1 vauxhall_vivaro_2014_3

Jeśli Polska nie zniesie zakazu, spotkają nas dotkliwe kary finansowe. Dokładnie taki sam wyrok zapadł także w sprawie zakazu obowiązującego na Litwie. Jednocześnie sędziowie poradzili Polakom i Litwinom wprowadzenie innych przepisów, które umożliwiłyby bezpieczne poruszanie się „anglikami” po naszych drogach – nakaz montażu dodatkowych lusterek ułatwiających wyprzedzanie, czy obowiązkowe montowanie kontynentalnej wersji świateł.

Komu natomiast można dziękować lub „dziękować” za nadchodzącą zmianę przepisów? Wszystko zaczęło się kilka lat temu od Grzegorza Dorobka z Kielc, który sprowadził z Wielkiej Brytanii do Polski używanego Vauxhalla Vectrę. Kiedy odmówiono mu zarejestrowania tego pojazdu w naszym kraju, postanowił on zaskarżyć niekorzystne jego zdaniem przepisy.

Na zdjęciach nowy Vauxhall Vivaro. Wraz z bliźniaczym Oplem Vivaro oraz Renault Trafic zdebiutuje on już na przełomie wiosny i lata.

Źródło: Interia