Rozegrano finał Optifuel Challenge 2023 – 16 km po torze, bez miejsca na pomyłki

Tomasz Leki, kierowca i przewoźnik spod Pszczyny, prowadzący firmę Leki Transport, zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu Optifuel Challenge. Najlepiej poradził on sobie z tak zwaną „jazdą racjonalną”, a więc wykazał najlepszy stosunek średniego zużycia paliwa do średniej prędkości.

We wczorajszym półfinale wystartowało dziewięciu kierowców, wyłonionych sposób 356 osób, startujących w eliminacjach na terenie całej Polski. Najpierw musieli sobie oni poradzić z trudnym testem teoretycznym, dotyczącym marki oraz produktów Renault Trucks. Następnie ruszyli do próby praktycznej, będąc podzielonym na trzy grupy i jeżdżąc w półfinale trzema różnymi ciężarówkami. W ten sposób wybrano finałową trójkę, która zawalczyła o główny tytuł, tym razem już za kierownicą dokładnie tego samego zestawu. Było to Renault T480 TC Evolution High Sleeper, ciągnące naczepę kurtynową marki Wielton, stojące na oponach Michelin X Line Energy i obciążone 19 tonami balastu.

By wyeliminować zależności losowe, takie jak maruder w osobówce wyjeżdżający z drogi podporządkowanej, zawody rozegrano na zamkniętym torze, w podpoznańskich Bednarach. W każdym z finałowych przejazdów trzeba było pokonać trzy okrążenia, z których każde liczyło jeden podjazd pod wzniesienie, kilka szykan oraz ledwie 2,5-kilometrową prostą. A że łączny dystans takiego przejazdu liczył 15,9 kilometra, trzeba było też jechać bardzo równo i po prostu bezbłędnie. W końcu na odrobienie ewentualnej straty nie było tutaj ani czasu, ani tym bardziej miejsca.

Najbardziej efektywnie poradził sobie z tym zadaniem Tomasz Leki. Otrzymał on tytuł Mistrza Jazdy Ekonomicznej Renault Trucks Polska, a także – z racji bycia i kierowcą, i przewoźnikiem – mógł liczyć na aż dwa zestawy nagród. Złożył się na nie 2-tysięczny voucher na ubezpieczenie auta osobowego, 10 tys. złotych do przeznaczenia na dowolne cele prywatne, voucher serwisowy Renault Trucks o wartości 40 tys. złotych, voucher na ciężarowe ubezpieczenie o wartości 5 tys. złotych oraz voucher na ogumienie Michelin o wartości 2 tys. złotych.

Na miejscu drugim, z wynikiem różniącym się o mniej niż 1l/100 kilometrów, uplasował się Marcin Florek. Reprezentował on rodzinną firmę Flor-Sped z spod Jarosławia i otrzymał voucher na cele prywatne o wartości 5 tys. złotych. Za to miejsce trzecie zajął Łukasz Ponikiewski z firmy FHU Fonka w Bielsku-Białej, otrzymując voucher o wartości 2 tys. złotych.

Od lewej: Marcin Florek, Tomasz Leki, Łukasz Ponikiewski

Trasa przejazdu oznaczona czerwoną linią: