Rozdzielenie ciężarowego i osobowego Mercedesa – realizacja jeszcze w tym roku

To już właściwie przesądzone, że marki Mercedes-Benz będą się rozdzielały. Producent samochodów ciężarowych trafi do osobnej spółki Daimler Truck i będzie mógł się rozwijać niezależnie od osobowej oraz dostawczej części koncernu.

Według oficjalnych doniesień, wydzielenie spółki Daimler Truck ma wydarzyć się jeszcze przed końcem bieżącego roku. Ostatecznie zostanie to przypieczętowane nadzwyczajnym zebraniem zarządu, zaplanowanym na 1 października. Zapowiedziano też, że do Daimler Truck trafią wszystkie ciężarowe marki koncernu, mianowicie Mercedes-Benz Trucks, Freightliner (USA), Western Star (USA), Fuso (Japonia) oraz BharatBenz (Indie).

A co będzie dalej? Wydzielenie ciężarowej spółki może stanowić wstęp do zupełnie nowej historii. Dla przykładu, Volvo też kiedyś się podzieliło i dzisiaj firmy Volvo Trucks oraz Volvo Cars nie mają ze sobą nic wspólnego. Ciężarowe Volvo Trucks pozostaje przy tym firmą szwedzką, wraz z Renault Trucks oraz Mackiem tworząc własny koncern. Tymczasem osobowa marka Volvo Cars najpierw znajdowała się w rękach Forda, a obecnie należy do chińskiego koncernu Geely.

Choć wcale nie jest przesądzone, że Mercedesy rozejdą się aż tak daleko. Na pewno wiele zależy od tego, jak Daimler Truck będzie radził sobie na giełdzie papierów wartościowych i czyją uwagę tam przyciągnie. Inwestorzy będą bowiem mogli kupić aż 65 proc. udziałów w tej firmie, zdobywając pakiet większościowy. Za to główny koncern Daimler, wówczas produkujący już tylko auta osobowe i dostawcze, pozostawi sobie mniejszościowe 35 procent.