rekrutuj 40ton665
Opublikowane 9 Marzec, 2017

Restrykcyjne normy tygodniowego odpoczynku kierowców ciężarówek nie poprawiają bezpieczeństwa

freightliner_coronado_6

W europejskich dyskusjach na temat tachografów bardzo często pojawia się krytyka narzucania kierowcom momentu odpoczynku. Podkreśla się przy tym, że przecież tachograf nie wie jak czuje się kierowca i w jakiej jest sytuacji, a jednocześnie może mu zalecać dalszą jazdę lub też narzucać odpoczynek. Doskonale pasuje to więc do badania, które przeprowadzono właśnie w Stanach Zjednoczonych.

Zaczniemy od cofnięcia się o kilka lat, do roku 2013. Wówczas w USA pojawiła się nowelizacja transportowych przepisów, zezwalająca kierowcom na maksymalnie jedną 34-godzinną przerwę na każde 168 godzin (7 dni). Przerwa ta jest zaś o tyle istotna, że zeruje ona 70-godzinny limit czasu jazdy, przysługujący kierowcom na każde 8 dni. Dla przykładu – chcąc znowu mieć pełne 70 godzin jazdy, niezależnie od tego ile godzin przejechało się w ostatnich dniach, wystarczy odstać te 34 godziny i licznik nam się zeruje.

Co więcej, jasno określano w jakich godzinach kierowca będzie musiał tę przerwę odbyć, gdyż musiała ona zawierać dwa odcinki czasu między godziną 1 a 5 w nocy. Po raz kolejny weźmy więc przykład – kierowca mógł zacząć liczyć przerwę od godziny 23 w piątek i zakończyć ją w niedzielę o 9 rano. Obejmowało to bowiem okresy między 1 a 5 w nocy w sobotę, a także między 1 a 5 w nocy w niedzielę. I choć w porównaniu z przepisami europejskimi nie brzmi to jakoś strasznie skomplikowanie, na gruncie amerykańskim przepisy te uznano za bardzo restrykcyjne.

Sytuacja uległa zmianie już dwa lata później, w roku 2015. W wyniku powszechnego niezadowolenia branży transportowej oraz braku dowodów na korzystny wpływ na bezpieczeństwo, nowelizacja przepisów została bowiem zawieszona. Uznano wówczas, że należy przeprowadzić w tej sprawie badanie, aby następnie na nowo ją rozważyć. Jak natomiast miało to badanie wyglądać? Pomysł był bardzo prosty – wybrano dwie porównywalne grupy kierowców ciężarówek i zweryfikowano, jak przepisy z lat 2013-2015 wpłyną na ich zachowanie. Porównywano przy tym między innymi ilość niebezpiecznych zdarzeń oraz stopień zmęczenia codzienną pracą. W tym tygodniu nadszedł zaś czas na podsumowanie wyników, opublikowane przez sam Departament Transportu Stanów Zjednoczonych.

I tak okazało się, że restrykcyjne stosowanie 34-godzinnych przerw nie wpłynęło na styl jazdy kierowców, a już na pewno nie wpłynęło na niego korzystnie. Wręcz przeciwnie, oficjalny raport z badania przewidywał wręcz wyższy poziom dziennego zmęczenia u kierowców, których tygodniowy odpoczynek był wyznaczany przez przepisy. Tym samym przyszłość zawieszonych regulacji, a raczej jej brak, została skutecznie przesądzona.

Na zdjęciu: amerykański “tachograf”

Pozostając w temacie:

Stany Zjednoczone wprowadzają do ciężarówek tachografy – firmy mają dwa lata na przygotowania

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. SergiejTG napisał(a):

  Przecież tego się czytać nie da…można to jeszcze raz napisać, po polsku ???

 2. rafa napisał(a):

  A jak by tak zebrała się grupa kierowców i zaskarżyła w Brukseli konieczność stosowania się do przepisów tachografu? Argumentując tym że czują się prześladowani, represjonowani i narzuca się im to co większość uznaje za słuszne… Ciapki mają luz bo niby pokrzywdzeni, geje mają większe prawa bo niby pokrzywdzeni. Może jakaś organizacja o nazwie “Transport bez granic – wolność impulsatora 😀

 3. ccc napisał(a):

  Tacho wejdzie czy nie ?

 4. Tadek z Tczewa napisał(a):

  Ohhh… U mnie w Premiumce, salonka napewno spelnia wszystkie wymagania. Ze szwagrem stolik wstawilem na tunel to i mozna w brydza rozegrac partyjke przy Kasztelaniku, krecac weekendowke u zabojadow!

 5. Tomski napisał(a):

  Jakie narzucanie 34 godzinnej pauzy? W USA od kilkudziesięciu lat można jeździć codziennie, pod warunkiem nie przekroczenia 70 godz. w 8 dni, lub 60 w 7 (to drugie rzadko stosowane). Teoretycznie więc pracując dziennie 8h45m można jeździć do emerytury.
  Przerwa 34 godzinna jest dobrowolnym ułatwieniem przeciwko któremu co i rusz występują jakieś organizacje obywatwlskie, i “zeruje” te 70 i w rzeczywistości nie wymaga od kierowcy umiejętności dodawania do 70. W 2013 natomiast przepisy zostały chwilowo zaostrzone tak, żeby w tych 34 znajdowały się dwa okresy od 1 do 5 i nie wolno tego było robić częściej niż raz w tyg. (168godz.)
  Autor słyszał, ale nie dosłyszał…

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Najmocniej przepraszam, że zrozumiałem tę zasadę z zerowaniem. Tekst został właśnie zmieniony.

Odpowiedz