transfactor3665
Opublikowane 9 Marzec, 2017

Dwa 72-tonowe ciągniki wiozące 143-tonowy ładunek – inne ciężarówki wyglądały przy tym jak zabawki

Powyżej: film z opisywanego przejazdu

Na brytyjskich drogach M62 oraz M1 można było ostatnio zobaczyć bezsprzecznie najbardziej imponujący zestaw do transportu ponadnormatywnego, jaki występuje w Europie. Była to grupa pojazdów z firmy ALE Heavy Transport, składająca się z dwóch ciągników balastowych typu Trojan oraz przyczepy do przewozu transformatorów, mającej układ mostu.

Transport odbywał się na zaledwie 60-kilometrowej trasie, między portem w Goole a przedmieściami Leeds. Mimo to całość była bardzo ciekawym i niełatwym przedsięwzięciem, oczywiście z uwagi na parametry zestawu. Sam ładunek ważył 143 tony, a do tego doszła przecież jeszcze przyczepa oraz dwa ciągniki, ważące po 72 tony każdy. Długość? Zamiast podawać ją w metrach, wystarczy powiedzieć, że zestaw zajmował cały wiadukt nad autostradą z trzema pasami w każdą stronę i bardzo szerokimi skarpami. Ponadto szerokość ładunku wynosiła tutaj ponad 5,1 metra, a jej koła ustawione były w aż 14 rzędach.

Warto jeszcze wyjaśnić czym są ciągniki typu Trojan. Pojazdy te są bowiem o tyle ciekawe, że brytyjska firma ALE Heavy Transport opracowała je na swoje własne potrzeby, nie stroniąc od specjalistycznych rozwiązań. Każdy taki ciągnik osiąga moc aż 700 KM, do tego dochodzi 3220 Nm maksymalnego momentu obrotowego, a zamontowana na pokładzie elektronika to prawdziwy majstersztyk. Dzięki niej systemy sterowania mogą być bowiem łączone, pozwalając jednemu kierowcy prowadzić zestaw składający się z kilku ciągników. Więcej na ten temat pisałem tutaj.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 10 komentarzy

 1. Ajsik napisał(a):

  Za to lubie ten portal, za ciekawe artykuły, a nie ciagle te dziad transy. Dzieki.

 2. puch napisał(a):

  dokładnie ! portal Extra ! jeszcze nie jestem zawodowym kierowcą ale zaglądam codziennie ! artykuły mega ciekawe !

 3. Seba napisał(a):

  Ten ciągnik na pewno waży 72 tony? Czy może jego dmc tyle wynosi? Poza tym całkiem ciekawie to wszystko wygląda.
  Pozdrawiam.

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Tyle waży sam ciągnik. Musi być bardzo ciężki, bo to w końcu ciągnik balastowy, ze specjalnie dociążonymi osiami.

   • Seba napisał(a):

    Biorą pod uwagę wagę brutto powyższego transportu i łącznie “aż” 1400 KM w obu maszynach,to mimo wszystko transport poruszał się chyba niczym zwykły Actros na Westfalice

 4. Michał napisał(a):

  Seba ale pewnie ma inne przełożenia i przy takiej mocy ma wystarczająco siły. Zresztą nie konie a Nm się tutaj liczą.

  • Seba napisał(a):

   Tak, oczywiście tylko mimo wszystko, masy całkowitej jest tutaj prawie a może nawet ponad (nie wiadomo ile waży przyczepa) 300 ton…

 5. zeta198 napisał(a):

  Ta ciężarówka z tyłu oprócz pchania coś robiła? Ma ktoś info na temat skręcania taki zestawem? Wątpie aby tylko ciężarówki miały oś skrętną, naczepa pewnie też miała?

 6. Oskar napisał(a):

  72 tony to dmc. 1 os 12 ton,2 os 12 ton,3 os 24 t,4 oś 24 tony.

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Po raz kolejny podkreślam, że to ciągnik balastowy, a nie siodłowy, więc jest specjalnie dociążony, właśnie do tak ogromnych wartości jak 70 ton. Te pojazdy nie są w stanie wykonać swojej pracy bez balastu, więc podawanie ich masy bez niego nie ma żadnego sensu.

Odpowiedz