Remont kilkunastoletniej naczepy w praktyce – krok po kroku, na przykładzie silosu

Wśród specjalistycznych naczep da się spotkać pojazdy w stosunkowo zaawansowanym wieku, a mimo to wyglądające jak nowe. To popularne zjawisko chociażby w przypadku cystern i silosów, profesjonalnie remontowanych po upływie pierwszego cyklu eksploatacji. Co jednak taki remont oznacza w praktyce, jakie elementy obejmuje i z jakimi pracami się wiąże? O to zapytałem jedną z polskich firm wyspecjalizowanych w takich remontach, mianowicie Renospol z Lipna w okolicach Leszna.

Za przykładowy pojazd możemy wziąć naczepę z hydraulicznie unoszonym silosem. Będzie to pojazd popularnej, belgijskiej marki LAG, wyprodukowany 12 lat temu. Dokładnie ten pojazd widzicie na zdjęciach, a jego remont składał się z siedemnastu różnych etapów.

1. planowanie napraw widocznych podczas wstępnych oględzin,

2. demontaż silosu z ramy,

3. demontaż osprzętu oraz części,

4. lista uszkodzonych części, które potrzebują wymiany lub naprawy,

5. wysyłka siłownika oraz czaszy do regeneracji,

6. piaskowanie ramy, kół, części,

7. szlifowanie beczki,

8. ponowne oględziny w celu zlokalizowania uszkodzeń widocznych dopiero po wypiaskowaniu/szlifowaniu takich jak np. pęknięcia ramy, beczki lub innych części,

9. spawanie, naprawa, dorabianie osprzętu,

10. wymiana/naprawa przewodów elektrycznych oraz pneumatycznych,

11. wymiana/naprawa elementów z zakresu hydrauliki,

12. prace lakiernicze takie jak: szpachlowanie, malowanie podkładem, nawierzchnią oraz lakierem wszystkich części, kół, ramy oraz samej beczki metodą natryskową lub proszkową,

13. ostateczny montaż wszelkich części,

14. oklejanie silosu w wybraną przez klienta grafikę bądź logo,

15. końcowe poprawki kosmetyczne,

16. kontrola sprawności silosu,

17. odbiór silosu przez zleceniodawcę.

Warto też zwrócić uwagę na kilka konkretnych etapów. Dla przykładu, jeśli chodzi o zabiegi lakiernicze, to są one wykonywane metodą natryskową i proszkową. Do pieca proszkowego trafiają elementy o długości do 7,5 metra, elementy plastikowe pokrywa się farbą strukturalną, a na beczki oraz ramy natryskuje się farbę poliuretanową, wcześniej kładąc pod to pokład epoksydowy.

Piaskowanie nie dotyczy wszystkich elementów. W przypadku „beczek” silosów, zdejmowanych na czas remontu z ramy, stosuje się głównie szlifowanie. Taka technika jest lepsza z uwagi na mniejszą inwazyjność. Za to piaskarki niezastąpione są w przypadku ram oraz felg, by uwidocznić choć najmniejsze pęknięcia, wymagające naprawy. Taką ewentualną naprawę przeprowadza się przez spawanie stali lub aluminium, a także poprzez wstawianie łat lub prostowanie wgnieceń.

Jak wygląda ewentualna wymiana lub regeneracja elementów? Tutaj Renospol stosuje zasadę, że wymienia się elementy zużyte w co najmniej 30 procentach. Dotyczy to na przykład uszczelek, czy wszelkiego rodzaju węży i zaworów. Wprowadzane są także nowe instalacje elektryczne, a góry silosów pokrywane są masami antypoślizgowymi. Co też ważne, wszystkie prace poza jedną firma przeprowadza we własnym zakresie. Wyjątkiem są regeneracje siłowników hydraulicznych, wykonywane w firmie Hyva, a więc u specjalisty z tego zakresu.

Przeprowadzenie wszystkich omawianych prac to kwestia około miesiąca. Gdy już wszystko jest gotowe, silos natychmiast może ruszyć do pracy.

Źródło zdjęć: Renospol