Pseudozestawy z naczepami podbiją Niemcy? „Furtka” w nowym cenniku myta

Iveco Daily z zabudową rejestrowaną jako naczepa

Niemcy niewątpliwie nie należą do krajów, w których często spotkamy nietypowe konfiguracje. Wynika to z mało elastycznych przepisów, niezachęcających do jakiegokolwiek eksperymentowania. Już wkrótce może się to jednak zmienić, za sprawą nowego cennika opłat drogowych.

Począwszy od 1 lipca 2024 roku, niemieckie myto będzie obejmowało także pojazdy o DMC między 3,51 a 7,49 tony. Z zależności od normy Euro oraz klasy emisji CO2, będzie to wydatek od 15,1 do nawet 24,8 centa za kilometr. Mowa więc o naprawdę zauważalnej kwocie, która będzie musiało ponieść nie tylko wielu przewoźników, ale też firm handlowych lub usługowych.

W tej sytuacji szczególną uwagę wzbudza pewna „furtka”, którą przewidziano w nowym cenniku. Będzie nią zwolnienie z opłat tych zestawów, których łączna masa całkowita przekroczy 3,5 tony, ale DMC samego pojazdu silnikowego będzie mieściło się w tym limicie. W praktyce będą to więc 7-tonowe zestawy na bazie popularnych „busów”, z przyczepami lub naczepami.

Tak więc dla przykładu, 3,5-tonowy samochód, który będzie ciągnął za sobą 3,5-tonową przyczepę lub naczepę, pokona 100 kilometrów o co najmniej 15,1 euro taniej niż 7,5-tonowa solówka. To samo może dotyczyć typowo holenderskich „pseudozestawów”, w których 3,5-tonowe podwozie rejestrowane jest jako ciągnik, a leżąca na nim zabudowa otrzymuje rejestrację jako naczepa (na zdjęciu). I właśnie takie pojazdy mogą teraz zyskać w Niemczech na popularności, jako tańsza alternatywa dla 7,5-tonowych solówek.

Oficjalne potwierdzenie ze strony „Toll Collect” (operatora myta):

Maksymalna masa całkowita mojego pojazdu wynosi 3,5 tony. Czy od 1 lipca 2024 roku mój pojazd będzie podlegał obowiązkowi uiszczania opłaty drogowej?

Nie, pojazdy o maksymalnej masie całkowitej (MMC) 3,5 tony lub mniejszej nie podlegają i nie będą podlegać obowiązkowi uiszczania opłaty drogowej. Od 1 lipca 2024 roku obowiązek uiszczania opłaty drogowej będzie dotyczył wyłącznie pojazdów o MMC powyżej 3,5 tony.

Czy pojazd o MMC wynoszącej 3,5 tony będzie od 1 lipca 2024 roku objęty obowiązkiem uiszczania opłaty drogowej, jeśli dołączę do niego przyczepę?

Nie, zestawy pojazdów podlegają opłatom drogowym tylko wtedy, gdy ciągnik siodłowy (pojazd silnikowy) ma maksymalną masę całkowitą powyżej 3,5 tony. To także nie zmieni się od 1 lipca 2024 roku.


Źródło zdjęcia: Flota trzyosiowych Iveco Daily dla Vos Logistics – oficjalnie to ciągniki z naczepami