Przyuczanie młodego kierowcy skończyło się jazdą „na turystę” – kierowcy dostali łącznie 26 mandatów

Przyuczanie młodego kierowcy do zawodu powinno mieć wymiar typowo edukacyjny. Najlepiej, gdyby kierowca-instruktor w ogóle nie prowadził pojazdu, mogąc w stu procentach poświęcić się swojej roli. Tymczasem poniżej mamy przykład przyuczenia, które skończyło się jazdą „na turystę”, połączoną z korzystaniem z magnesu. Kierowcy jechali więc na przemian, symulowali pojedyncze obsady i nie odbywali jakichkolwiek stacjonarnych odpoczynków.

Oto komunikat wydany przez GITD:

Drogo będzie kosztowała jazda, podczas której bardziej doświadczony kierowca miał uczyć nowego pracownika. Kierowcy skontrolowani przez ITD dostali aż 26 mandatów.  Także wobec przewoźnika wszczęto postępowanie w sprawie nałożenia kary.

Rutynową kontrolę przeprowadzali inspektorzy ITD z Gorzowa Wielkopolskiego na autostradzie A2. Ich uwagę zwrócił kierowca ciężarówki, który zatrzymał się tuż przed punktem poboru opłat wysiadł i – jak relacjonują inspektorzy – manipulował coś pod pojazdem. Chwilę później ruszył w drogę. Po zatrzymaniu ciężarówki do kontroli przez Inspekcję Transportu Drogowego okazało się, że w pojeździe obok kierowcy siedzi inny mężczyzna. Początkowo kierowca tłumaczył, że to „turysta”. Okazało się jednak, że „turysta” był nowym pracownikiem, którego właściciel firmy polecił przeszkolić bardziej doświadczonemu kierującemu. Kierowca wpadł na pomysł, że będą prowadzili pojazd na zmianę, ale nie jako załoga dwuosobowa, lecz jako „sztafeta” załóg jednoosobowych. Podczas gdy jeden z nich prowadził pojazd, drugi w tym czasie „odpoczywał” jadąc jako pasażer bez włożonej karty kierowcy do tachografu.

Szczegółowa analiza zapisów tachografu oraz preselekcyjnego systemu do ważenia pojazdów pozwoliła ustalić, że kierowca ingerował w pracę tachografu. Jak później ustalono, używał on magnesu w celu zafałszowania swojej aktywności. Przed punktem kontroli mężczyzna zjechał na stację paliw, tam przyłożył magnes do impulsatora i ruszył dalej. Kiedy zauważył patrol ITD zatrzymał pojazd na pasie awaryjnym, zdjął magnes z impulsatora i wyrzucił go.

Nie było to jedyne naruszenie, jakie stwierdzono podczas kontroli. Kierowcy wielokrotnie naruszyli przepisy czasu pracy kierowców, skracając czas odpoczynku dziennego oraz przekraczając czas jazdy dziennej. Ilość stwierdzonych naruszeń i wysokość kary była zaskoczeniem nawet dla inspektora z kilkunastoletnim stażem pracy. Wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Na obu kierowców nałożono aż 26 mandatów karnych na łączną kwotę ponad 18 000 złotych.