Przewoźnicy otrzymają zwrot Maut – decyzja Trybunału

Publikacja na zamówienie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie dotyczącej Myta odprowadzanego przez przewoźników w Niemczech. Stwierdził w nim jednoznacznie, że „Kosztów związanych z policją drogową nie można zatem uważać za „koszty eksploatacji”. Dla przewoźników to bardzo ważny wyrok, ponieważ wielu z nich może odzyskać znaczącą sumę.

Jak uzyskać zwrot Maut?

Trzeba pamiętać, że Maut nie zostanie automatycznie oddany wszystkim przewoźnikom, którzy w ciągu ostatnich kilku lat ponosili opłaty. Zwrot Maut będzie możliwy wyłącznie wtedy, gdy przewoźnik złoży wniosek i niezbędne dokumenty do BAG. W odzyskaniu nienależnie naliczonego Myta pomagają prawnicy z TC Kancelaria Prawna. Korzystanie z pomocy kancelarii wyspecjalizowanej w polskim i niemieckim prawie transportowym pozwala uniknąć błędów we wnioskach, skompletowaniu dokumentów, marnowania czasu na uzupełnienie brakujących informacji, a także barier związanych z urzędowym językiem niemieckim.

Jakiego okresu dotyczy zwrot Maut?

Pewne jest, że niesłusznie poniesione koszty Maut odzyskają przewoźnicy, którzy uiścili opłaty od października 2020 r. do września 2021 r. Takie firmy już od 3 listopada mogą wnioskować o zwrot Maut.

Pozostaje natomiast cały czas otwarty temat firm transportowych, które dokonywały opłat w okresie 2017- 2020. 

Postepowanie modelowe w sprawie o zwrot nienależnie uiszczanego Myta sprzed roku 2020 toczy się w dalszym ciągu przed niemieckim sądem (OVG Munster). W związku z tym, sprawy o zwrot nienależnie uiszczonego Myta za ten okres nie zostały jeszcze rozpoznane przez BAG i uległy zawieszeniu. Rekomendujemy niezwłocznie wystąpić do Toll Collect w celu uzyskania zestawienia uiszczonych opłat drogowych za lata 2017-2020. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia w postępowaniu modelowym, konieczne będzie wskazanie uiszczonych opłat poprzez przedłożenie dokumentu z Toll Collect” Mówi Paulina Eliasz-Pietrusewicz Radca Prawny z TC Kancelaria Prawna

Jaką kwotę Maut odzyskają przewoźnicy?

Przewoźnicy mogą wnioskować o zwrot kosztów przejazdów, które odbyły się w okresie od 28 października 2020 roku do 30 września 2021 roku, odpowiednio do udziału kosztów w stawce opłaty drogowej. Kwota zwrotu stawki częściowej za koszty infrastruktury zależy od kategorii wagowej i wynosi:- DMC* od 7,5 do poniżej 12.t: zwrot w wysokości 1,5 centa/km

– DMC* od 12 t do 18t.: zwrot w wysokości 0,3 centa/km

– DMC* powyżej 18t. z maksymalnie 3 osiami: zwrot wy wysokości 0,5 centa/km.

– DMC* powyżej 18t. z osiami lub większą liczbą osi: zwrot w wysokości 0,5 centa/km.

* Dopuszczalna masa całkowita.