rekrutuj 40ton665
Opublikowane 29 Listopad, 2016

Prototyp Urban Lab 2, prezentujący rozwiązania na najbliższą przyszłość i spalający 13 proc. mniej paliwa

urban_lab_2_przod

Widoczny powyżej dziwoląg to Urban Lab 2, czyli najnowszy prototyp marki Renault Trucks. Pojazd ten powstał przy współpracy z aż sześcioma innymi firmami, w ramach projektu o kryptonimie EDIT (Efficient Distribution Truck, czyli “Efektywna Ciężarówka Dystrybucyjna”). Co jest tutaj zaś najważniejsze, to fakt, że Urban Lab 2 potrzebuje o nawet 13 proc. mniej paliwa niż dzisiejsze ciężarówki z produkcji seryjnej.

Bazą do produkcji prototypu było 19-tonowe Renault Trucks D Wide, które zmodyfikowano w czterech różnych zakresach: aerodynamiki, układu napędowego, łączności oraz ogumienia. Przy pierwszej z tych spraw współpracowano z firmą Lamberet, która pomogła stworzyć doskonale opływową zabudowę chłodniczą. Agregat schowano pod nadwoziem, na dachu pojawił się charakterystyczny garb, natomiast wszystkie koła oraz stopnie do kabiny szczelnie zakryto. Wprawne oko zauważy także brak lusterek, które zostały zastąpione miniaturowymi kamerami, a do tego uwagę zwraca obniżony prześwit.

Wyróżnikiem układu napędowego jest układ mikrohybrydowy, stworzony wspólnie z firmą Valeo. Odzyskuje on energię z hamowania pojazdu i przekazuje ją do napędzania elementów elektrycznego osprzętu, odciążając tym samym silnik spalinowy. Drugi ciekawy element to natomiast obecność systemu Stop&Start, który gasi silnik w czasie postoju, na przykład przed skrzyżowaniem. Dokładnie tak, jak ma to dzisiaj miejsce w nowych samochodach osobowych.

urban_lab_2

Łączność? W tym przypadku skorzystano między innymi z pomocy firmy BeNomad, która stworzyła bardzo rozbudowany układ nawigacji. Działa on tak, że wpisujemy ciężarówce miejsca odbioru naszego ładunku, a następnie komputer dobierze nam trasę, na której nasz konkretny pojazd, z konkretnym obciążeniem i w konkretnych warunkach drogowych, spali najmniej paliwa. Ponadto na pokładzie prototypu Urban Lab 2 znajduje się system, który potrafi odbierać od sygnalizacji świetlnej informacje o zbliżającym się “czerwonym” lub “zielonym”. Pozwala to lepiej dopasować prędkość do danej sytuacji, ograniczając niepotrzebne postoje.

Jeśli natomiast chodzi o opony, to tutaj do akcji wkroczyła firma Michelin. Stworzyła ona opony zaprojektowane z myślą o trudnych warunkach dystrybucyjnych, ale jednocześnie oferujące wyraźnie obniżone opory toczenia. I właśnie na tych nowych oponach Urban Lab 2 wziął udział w testach na specjalnym torze, wykazując wspomniane na wstępie 13 proc. oszczędności. Ponadto od lutego 2017 roku prototyp będzie testowany w normalnym użytku, pracując na ulicach Bordeaux.

Renault Trucks nie ukrywa, że pojazdu o dokładnie takim kształcie raczej nie zobaczymy szybko na drogach. Nie zmienia to jednak fakt, że poszczególne elementy już wkrótce mogą trafić do pojazdów seryjnych, dokładnie tak, jak miało to miejsce w przypadku prototypu Optifuel Lab 2 (opisywanego TUTAJ). Krótko po tym, jak zakończyły się jego testy, prototypowe spojlery spod zderzaka przeniesiono bowiem do seryjnej Gamy T (o czym pisałem TUTAJ).

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. Crea napisał(a):

  A jak to ma skecać, zawsze śmieszą mie takie prototypy

 2. Piotrek napisał(a):

  System start stop. Ciekawe ile wytrzyma silnik przy takim katowaniu.

  • Semy napisał(a):

   czemu katowaniu? wydaje mi się że to jest męczarnia ale dla rozrusznika, bo jak silnik się nagrzeje to już mu w zasadzie wisi czy pracuje ciągiem czy wyłącza się i włącza

 3. Rafik napisał(a):

  Semy, a o turbosprężarce też pomyślałeś? Ktoś, kto montuje system start-stop do aut z silnikami turbo działa jawnie na skrócenie żywotności takiej jednostki napędowej. Ale co się dziwić, koncerny motoryzacyjne z Europy muszą coś robić, żeby nakręcać popyt na coraz to nowe ich wynalazki.

Odpowiedz