Praktycznie nie miał hamulców i jechał na resztkach opon – węgierska ciężarówka w przerażającym stanie

Pęknięty przewód hamulcowy między ciągnikiem a naczepą, druty wystające z opony i popękane tarcze hamulcowe – oto co ITD znalazło w czasie kontroli tej węgierskiej ciężarówki. O wszystkim opowiada poniższy komunikat WITD Poznań:

Inspektorzy z pilskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu zatrzymali 30 sierpnia w Pile zespół pojazdów należący do przedsiębiorstwa prowadzącego działalność na terenie Węgier.

Kontrola stanu technicznego pojazdów wykazała wiele nieprawidłowości. Bardzo poważne usterki, zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym, stwierdzono w układzie hamulcowym. Przewód sterujący układem hamulcowym naczepy uległ całkowitemu pęknięciu. Tym samym ubytek powietrza w układzie był tak duży, że dalsza jazda mogłaby doprowadzić do tragedii. Tarcze hamulcowe posiadały liczne pęknięcia poprzeczne mogące w każdej chwili spowodować oderwanie się stalowych fragmentów.

Także ogumienie budziło poważne zastrzeżenia. Przednia opona samochodu była pęknięta na zewnętrznym obwodzie oraz miała uszkodzoną rzeźbę bieżnika. Tylna opona naczepy na całej długości obwodu była zużyta do warstwy wzmacniającej, wykonanej z drutów stalowych. Stwierdzono również usterki układu oświetlenia.

Dalsze kontynuowanie jazdy kontrolowanym zespołem pojazdów było niemożliwe. Kierowcę ukarano mandatem karnym, zatrzymano dowody rejestracyjne, a Volvo z naczepą usunięto na parking w celu usunięcia stwierdzonych usterek.