Pozbyli się 29 proc. ciężarówek i 35 proc. kierowców, teraz w końcu zarabiają

Waberer’s opublikował aktualizację swojej flotowej oraz pracowniczej sytuacji. Dalej możemy więc obserwować jak węgierska firma ogranicza swoją działalność.

Według danych z III kwartału bieżącego roku, flotę udało się ograniczyć do około 2,8 tysiąca zestawów. Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku było to niemal 4 tys. ciężarówek. Można więc powiedzieć, że w ciągu roku flotę zmniejszono o 29 procent.

Jeszcze bardziej spadło zatrudnienie kierowców. W III kwartale ubiegłego roku firma zatrudniała na tym stanowisku 5,4 tysiąca osób. Dla porównania, w III kwartale bieżącego roku było to już tylko 3,5 tysiąca. Pracę straciło więc niemal 2 tysiące kierowców, stanowiących aż 35 proc. wyjściowego poziomu.

Za to znacznie wolniej spada firmowy przychód. Pomimo aż 29-procentowego ograniczenia floty oraz 35-procentowego spadku w zatrudnieniu, przychód w porównaniu do ubiegłego roku o zaledwie 19 procent. To więc może oznaczać, że firma wyżej wycenia swoje usługi.

A przy okazji pozwoliło to wypracować niewielki dochód. Według wyliczeń typu EBIT (bez kosztów oraz podatków), firma zarobiła w III kwartale 1,2 miliona euro. Jest to poziom, którego nie udawało się osiągnąć przez ostanie dwa lata. Choć jest to też raczej niewielkie pocieszenie, skoro straty z dwóch pierwszych kwartałów roku przekroczyły 14 milionów.