Powstanie tunel między Szkocją a Irlandią? 40 kilometrów i budżet 20 mld funtów

W nawiązaniu do tekstu:

Powstanie most między Irlandią a Szkocją – wstępne plany mówią o 20 miliardach funtów

Wielkiej Brytanii bardzo mocno zależy na komunikacyjnym zbliżeniu Irlandii oraz Szkocji. Miałoby to pomóc w utrzymaniu Zjednoczonego Królestwa w jedności. Dlatego już w 2020 roku mówiono o ogromnej inwestycji, w postaci mostu wartego 20 miliardów funtów.

W niedzielę przedstawiono jednak zupełnie nowe plany. Zamiast mostu, mówią one o budowie tunelu, jako rozwiązania znacznie bardziej odpornego na warunki atmosferyczne i tym samym bardziej praktycznego. Samochody mogłyby się tam poruszać niezależnie od wiatru, a i okres zimowy nie miałby większego znaczenia. 

Potencjalny tunel musiałby liczyć około 40 kilometrów. To o 10 kilometrów mniej niż liczy Eurotunnel pod kanałem La Manche. Jeśli natomiast chodzi o koszty, to byłby one porównywalne z budową mostu. Znowu mowa więc o około 20 miliardach funtów.

Brytyjski rząd miał już zlecić oficjalne, eksperckie analizy nowego przedsięwzięcia. Jeśli potwierdzą one sens i możliwość zbudowania tunelu, rozpoczną się dalsze przygotowania. Wówczas będzie też można mówić o pierwszych, wstępnych terminach.