Powstanie most między Irlandią a Szkocją – wstępne plany mówią o 20 miliardach funtów

Po wielu latach względnego spokoju, kwestia podzielenia Irlandii na dwa kraje znowu trafiła na nagłówki. Spowodował to Brexit, po którym Irlandia Północna wystąpiła z Unii Europejskiej, natomiast Republika Irlandii w Unii pozostała.

W całej sytuacji brytyjski rząd ma czego się obawiać. I zapewne dlatego akurat teraz pochwalono się nowymi planami dotyczącymi budowy mostu. 34-kilometrowa przeprawa ma połączyć Irlandię Północną z Szkocją, znacznie ułatwiając transport między poszczególnymi częściami Zjednoczonego Królestwa.

W chwili obecnej trwają prace nad projektem mostu. Wstępnie też wiadomo, że jego budowa ma pochłonąć około 20 miliardów funtów, czyli astronomiczne 100 miliardów złotych. W Szkocji przeprawa prowadziłaby do miejscowości Portpatrick, natomiast w Irlandii Północnej kończyłaby się w miejscowości Larne.

Wspomniane 34 kilometry długości brzmią jak prawdziwe wyzwanie. Dla porównania, słynny most łączący Danię oraz Szwecję ma niecałe 8 kilometrów. Choć z drugiej strony, na świecie da się już spotkać przeprawę znacznie dłuższą. Pisałem o niej w następującym artykule: Hongkoński kierowca ciężarówki zachwala najdłuższy most świata. Przejazd jest tańszy niż polskie A2