Poranne kontrole ITD z Bydgoszczy – trzy zestawy z kontenerami jeden po drugim

Dzisiaj rano, w punkcie pomiaru wagi WITD Bydgoszcz, swoją trasę musiały przerwać trzy zestawy z kontenerami. Dwie z tych ciężarówek były za ciężkie, przewożąc po dwa 20-stopowe kontenery i ważąc po 64 tony. Nawet jak na „stonogi” są to wyniki zwracające uwagę. Trzeci zestaw wiózł tylko jeden kontener i zmieścił się w legalnej masie, lecz problemem okazało się przeciążenie osi.

Inne problemy? Stwierdzono między innymi braki w dokumentacji czasu pracy, czy też po prostu przekraczanie norm. Były też pęknięte tarcze hamulcowe w naczepie oraz tachograf bez ważnej kalibracji. Towar trzeba było częściowo przeładować, a przewoźnicy mogą się oczywiście spodziewać kar administracyjnych.

Komunikat GITD:

W piątek rano (5 czerwca) inspektorzy z bydgoskiej ITD zatrzymali do kontroli trzy zestawy przewożące po dwa kontenery morskie z ładunkiem. Dwa z nich ważyły 64,2 tony oraz 63,65 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton. W trzecim przypadku ciężarówka przewoziła jeden kontener, w tym przypadku funkcjonariusze ujawnili przekroczenie dopuszczalnego nacisku na drogę grupy osi naczepy. Dodatkowo inspektorzy wykryli również niebezpieczną usterkę w postaci pękniętych tarcz hamulcowych przy kołach naczepy.

W przypadku każdej z trzech kontroli na jaw wyszły także poważne naruszenia przepisów regulujących normy czasu pracy kierowców. Jeden z kierowców nie posiadał wykresówek dokumentujących jego czas pracy za okres ostatnich 28 dni poprzedzających dzień kontroli. Drugi skontrolowany kierowca wielokrotnie naruszał normy prowadzenia pojazdów, przerw w prowadzeniu i odpoczynków, a także prowadził pojazd bez zalogowanej w tachografie swojej karty cyfrowej. W jednym przypadku tachograf zainstalowany w ciężarówce nie został poddany kalibracji w wymaganym terminie.

Kontrole ITD zakończyły się nałożeniem mandatów karnych na kierowców oraz  wszczęciem postępowań administracyjnych wobec przewoźników drogowych w sprawie nałożenia kar pieniężnych. Nienormatywne transporty wstrzymano do czasu przeładowania nadmiaru przewożonych towarów na inne samochody.