Ponad 550 tys. złotych w karach z dwóch tygodni – Bydgoszcz podsumowuje ważenie

Bydgoskie ITD znane jest z kontroli dopuszczalnej masy całkowitej. Zwłaszcza „gabaryty” znajdują się tam na cenzurowanym. I jak się okazuje, towarzyszą temu naprawdę konkretne kwoty. Gdy bowiem WITD Bydgoszcz podsumowało swoje wrażenie z dwóch pierwszych tygodni października, doliczono się potencjalnych kar o wartości ponad 550 tys. złotych.

Wśród kontrolowanych pojazdów były ciężarówki z kontenerami, szambami betonowymi, płodami rolnymi oraz maszynami budowlanymi. Rekordowym przypadkiem był 130-tonowy zestaw z palownicą, który nie posiadał odpowiedniego zezwolenia, a jednocześnie miał nawet 14-tonowe naciski osi. Za to obyło się bez rekordów przy kontenerach, gdzie najcięższy odnotowany przypadek ważył 59 ton.

Samo WITD Bydgoszcz twierdzi, że działania przynoszą skutek. Ma na to wskazywać malejąca ilość nieprawidłowości wykrywanych na terenie województwa.

Zdjęcia dołączone do komunikatu:

Oto komunikat WITD Bydgoszcz:

W ciągu dwóch pierwszych tygodni października inspektorzy transportu drogowego z WITD w Bydgoszczy prowadzili kontrole ukierunkowane na eliminowanie pojazdów, których masy lub naciski osi i wymiary zewnętrzne przekraczają wartości dopuszczalne.

Kontrole miały miejsce na głównych szlakach komunikacyjnych  naszego województwa i odbywały się w różnych porach dnia i nocy.

Do katalogu pojazdów skierowanych na punkty wagowe należały pojazdy przewożące m.in.:

–  maszyny budowlane (47-130 ton),

–  kontenery morskie (42 do 59 ton),

–  płody rolne (43 – 49 ton).

Rekordzistą okazał się przewóz palownicy, gdzie masa rzeczywista zespołu pojazdu przekroczyła 130 ton przy jednoczesnym znacznym przekroczeniu nacisków osi. Przewoźnik nie posiadał na ten przejazd wymaganego zezwolenia kategorii V na przejazd pojazdem nienormatywnym.

Efektem prowadzonych działań było wyeliminowanie przeciążonych pojazdów z dróg naszego województwa, skierowanie pojazdów nienormatywnych na parkingi depozytowe i wszczęcie postępowań administracyjnych na przewoźników drogowych jak i załadowców, na kwotę ponad 550 tysięcy złotych.

Skala przeciążonych pojazdów poruszających się po drogach naszego województwa wciąż maleje, a działania prewencyjno-kontrolne przynoszą oczekiwany skutek.

Kolejne kontrole zostały już zaplanowane.