Policyjna kontrola ogumienia – kierowca odpowie przed sądem za brak bieżnika

Komenda Miejska Policji w Poznaniu opublikowała zdjęcia naczepy, którą zatrzymano do kontroli na jednej z głównych poznańskich ulic, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 196. Stan ogumienia naprawdę może robić przy tym wrażenie i niestety nie mam na myśli niczego pozytywnego…

Jak stwierdzili policjanci, niemal wszystkie opony w zestawie nie spełniały warunków wymaganych do eksploatacji. Szczególnie tragiczna była zaś sytuacja w naczepie, gdzie bieżnik był nie tylko wyeksploatowany, ale też całkowicie pozrywany na fragmentach liczących nawet po kilkadziesiąt centymetrów. Zresztą, ogólny stan naczepy pozostawiał bardzo wiele do życzenia, o czym może świadczyć brak tylnego błotnika, wyraźnie widoczna korozja, czy swobodnie zwisające oświetlenie.

Inaczej niż przy kontrolach ITD, policja nie wspomniała o wszczęciu postępowania administracyjnego wobec przewoźnika. Zamiast tego poczyniono zupełnie inne kroki, mianowicie skierowano sprawę do sądu w celu ukarania kierowcy. 31-latek z województwa dolnośląskiego może otrzymać grzywnę na maksymalnie 3 tys. złotych, za poruszaniem się pojazdem, który stanowił zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Poza tym zatrzymano oba dowody rejestracyjne i natychmiast zakazano dalszej jazdy.

Omawiane zdjęcia: